24 lata, 558 opisów statków kosmicznych

X-wing AC4

X-wing AC4. Autor i źródło obrazka: gra 'X-Wing vs TIE Fighter', LucasArts
X-wing AC4
(gra 'X-Wing vs TIE Fighter', LucasArts)
link bezpośredni dodaj do porównywarki

Pomimo pojawienia się wielu nowych typów myśliwców, stary X-wing pozostał w użyciu jeszcze przez wiele lat po zakończeniu galaktycznej wojny domowej. W miarę upływu czasu do oryginalnego projektu wprowadzano coraz to nowe zmiany i modyfikacje, które pozwoliły mu zachować miano najbardziej uniwersalnego myśliwca wśród wszystkich jednostek bojowych Republiki. Przeróbkom poddawano aktualnie latające maszyny standardów T-65B i C, ale równocześnie pracowano nad planami konstrukcyjnymi, tak, że nowe maszyny wychodzące z fabryk coraz mniej przypominały swoich przodków z czasów bitwy o Yavin. Około 7 lat po bitwie pod Endorem światło dzienne ujrzał model X-a oznaczony jako T-65 AC4

Nowa wersja X-winga różni się od swoich poprzedników zarówno znacznie lepszymi parametrami bojowymi, jak i większą prostotą obsługi i krótszym czasem serwisu technicznego. Przede wszystkim, dzięki wyposażeniu w nowoczesne silniki, jest w stanie dorównać prędkością A-wingowi, co czyni ją jedną z najszybszych seryjnie produkowanych maszyn myśliwskich w Galaktyce. Równocześnie znacznie poprawiono zwrotność tej jednostki, prawie zrównując ją z osiągami prezentowanymi przez maszyny typu A. Dodatkowym atutem AC4 są też działka laserowe o wzmocnionej mocy i zwiększonym zasięgu - dzięki nim pilot może sięgać nieprzyjaciela będąc jeszcze poza jego polem rażenia. Jeżeli dodać do tego tradycyjnie bardzo solidny kadłub myśliwca, wzmocnione osłony i ulepszone systemy wykrywania, to okazuje się, że Incomowi udało się utrzymać X-winga w ścisłej czołówce, na poziomie pozwalającym na swobodną konkurencję z typami takimi jak E-wing czy A-9 Vigilance.

Mimo wszystkich tych nowinek, młodsi piloci republikańscy uważają X-a - poniekąd słusznie - za konstrukcję z gruntu przestarzałą i wolą latać na bardziej nowoczesnych jednostkach. Jest to jak najbardziej na rękę dotychczasowym weteranom, którzy przyzwyczaili się do X-wingów i wręcz przeciwnie - nie zamierzają przesiadać się z nich na cokolwiek innego. Dzięki temu pozorna "przestarzałość" konstrukcji jest rekompensowana przez bogate doświadczenie bojowe pilotów, powodując, że jednostki X-wingów pozostają w ścisłej elicie sił myśliwskich Republiki.

pełna nazwa: Incom T-65 AC4 X-wing Space Superiority Starfighter producent: Incom Corporation
polska nazwa: Myśliwiec typu T-65 AC4 X-wing w slangu: pointer - igła, iks
prędkość: 12 wytrzymałość: 120
w atmosferze: 1300 km/h osłony: 50
hipernapęd: 1 zwrotność: 29
uzbrojenie:
  • 4 działka laserowe (sprzężone) o mocy 200
  • 2 wyrzutnie torped (6 sztuk) o mocy 270
długość: 12.5 m
rozpiętość:
załoga: 1
pasażerowie: -
ładowność: 0.15 t
cena (nowy): 200 000 kr
używany: 180 000 kr
w użyciu od / do: Nowa Republika (ok. 11 ABY)
Źródła:
  • Jedi Academy Sourcebook
  • New Essential Guide to Vehicles and Vessels
^ wróć do góry
Reklama: Firma Developerska Romek Wesoly Ltd.

<<  wróć na główną ^ wróć do góry