24 lata, 558 opisów statków kosmicznych

Z-95AF4 HeadHunter

Z-95AF4 HeadHunter. Autor i źródło obrazka: zbiory autora
Z-95AF4 HeadHunter
(zbiory autora)
link bezpośredni dodaj do porównywarki

Z-95 Headhunter to stary myśliwiec, jednak kolejne modyfikacje pozwoliły mu pozostawać w służbie dłużej, niż jakiejkolwiek innej maszynie. Wyewoluował z myśliwca atmosferycznego, miał wiele rozmaitych wersji, zmieniało się uzbrojenie i wyposażenie... W końcu osiągnięto coś, co można by uznać za wersję finalną - niczego więcej nie dało się z tym myśliwcem zrobić.

AF4 to właśnie końcowe ogniwo w łańcuchu ewolucji Łowcy Głów - pod wieloma względami zbliżone bardziej do następcy, X-winga, niż pierwotnego Z-95. Cztery silniki Incom 2a wyglądają niemal tak samo, jak w X-ie; kadłub, jeśli pominąć charakterystyczne zgrubienie za kabiną, ma już podobny kształt, a niektóre podwarianty tego myśliwca mogą nawet mieć podwójne skrzydła, rozkładane do ataku podobnie, jak w maszynach typu X. Uzbrojenie Z-95-AF4 to silne i nowoczesne działka laserowe Taim & Bak KX5, a w roli broni ciężkiego kalibru zainstalowano wyrzutnie rakiet Krupx MG5.

Spora ilość AF4 była przez pewien czas używana przez Sojusz Rebeliantów, któremu zawsze brakowało myśliwców gwiezdnych (jak zresztą i całego zaopatrzenia). Maszyny te z reguły wnoszone były jako posag przez poszczególne grupy oporu łączące się w Sojusz, bądź też kupowano je po prostu z braku czegoś lepszego w okolicy. Z-95 AF4 nie mają może osiągów porównywalnych z maszynami nowszych generacji, ale są ich bliższe niż jakikolwiek innny typ Łowcy Głów. Sojusz stworzył wręcz swój własny standard tego myśliwca, nazwany Z-95-AF4-H "Heavy-95". Każda z modyfikowanych do niego maszyn była praktycznie rozmontowywana do szkieletu i rekonstruowana z użyciem najnowszych dostępnych komponentów, dodawano jej hipernapęd klasy 2 i gniazdo na droida astromechanicznego, a silniki wymieniano na incomowskie 4L4 pochodzące z X-winga. Wymieniano również wyrzutnie rakiet - na najnowszy zestaw składający się z dwóch jednostek ogniowych z zapasem 4 pocisków każda, funkcjonujących w trybie naprzemiennym pozwalającym na prowadzenie ognia ciągłego. Heavy-95 był od podstawowego AF4 wprawdzie mniej zwrotny, rekompensował to jednak dwukrotnie silniejszymi osłonami oraz o 1/3 mocniejszym pancerzem.

Nie można też zapominać, że to właśnie na podstawie Z-95-AF4 opracowano w końcu jednostkę zupełnie nową, posiadającą jednak większość zalet poprzednika - myśliwiec Incom T-65 X-wing. Ale to już wyłącznie pod egidą Incoma, którego drogi z Subpro rozeszły się krótko po wyprodukowaniu Headhuntera AF4.

pełna nazwa: Incom/Subpro Z-95 Headhunter: Assault Fighter-4 producent: Incom Industries/Subpro Corporation
polska nazwa: Łowca Głów w slangu: -
prędkość: 7 wytrzymałość: 120
w atmosferze: 1150 km/h osłony: 30
hipernapęd: - zwrotność: 21
uzbrojenie:
  • 2 lub 4 działka laserowe (sprzężone) o mocy 180
  • 2 wyrzutnie rakiet (6 pocisków) o mocy 210
długość: 11.8 m
rozpiętość:
załoga: 1
pasażerowie: -
ładowność: 0.085 t
cena (nowy): 85 000 kr
używany: 55 000 kr
w użyciu od / do: zmierzch Starej Republiki (ok. 22 BBY) Nowa Republika
Źródła:
  • New Essential Guide to Vehicles and Vessels
  • Ilustrowany przewodnik po statkach, okrętach i pojazdach Gwiezdnych wojen
  • HoloNet News Vol. 531 46: Incom/Subpro Development Deal Cancelled
  • Beyond the Rim
  • Onslaught at Arda I
  • Stay on Target
^ wróć do góry
Reklama: Elitarna Grupa Dyskusyjna budka-z-piwem-pl

<<  wróć na główną ^ wróć do góry