24 lata, 558 opisów statków kosmicznych

Korweta zwiadowcza Agave (Agave Picket Ship)

Korweta zwiadowcza Agave. Autor i źródło obrazka: Storn Cook, Cracken's Threat Dossier, WEG
Korweta zwiadowcza Agave
(Storn Cook, Cracken's Threat Dossier, WEG)
link bezpośredni dodaj do porównywarki

Agave jest najmniejszym z zaprojektowanych na potrzeby Nowej Republiki okrętów kosmicznych Nowej Klasy, dzieląc podstawową konstrukcję kadłuba z nieco cięższą kanonierką typu Warrior. O ile jednak Warrior to jednostka o specjalizacji ściśle bojowej, o tyle głównym zadaniem Agave jest prowadzenie zwiadu na potrzeby autonomicznych zespołów bojowych. Z tego względu korwety te są tylko lekko opancerzone i uzbrojone, posiadają natomiast całkiem przyzwoicie wyciszone kadłuby i systemy pokładowe oraz sprawne urządzenia wykrywające.

Dozorowca typu Agave nie należy mylić z jednostkami rozpoznania strategicznego dalekiego zasięgu - tę rolę pełnią nie należące formalnie do Nowej Klasy, ale użytkowane w tym samym czasie Fretki i Prowlery. Agave natomiast jest okrętem rozpoznania taktycznego i operacyjnego i zazwyczaj działa w konkretnej formacji jako jej szpica - operując w dużej odległości od sił głównych, jednak pozostając w stałej z nimi łączności.

Korweta Agave posiada wystarczające uzbrojenie, aby poradzić sobie z wrogą jednostką patrolową czy kilkoma myśliwcami: dwa osadzone w kadłubie działa turbolaserowe skuteczne przeciwko jednostkom do klasy lekkiej korwety włącznie oraz cztery wieżyczki z działkami laserowymi wyposażonymi w nowoczesne systemy celownicze do opędzania się od mniejszych celów i ewentualnych prób zwalczania pocisków rakietowych. Okręt jest też zwrotniejszy od większości jednostek zbliżonej wielkości, w szczególności korwet koreliańskich. Również prędkość może pozwolić mu na niejedną sztuczkę - osiągając osiem jednostek w klasycznej przestrzeni może stawać w szranki zarówno ze starymi ale wciąż groźnymi krążownikami Carrack, jak i z myśliwcami szturmowymi, które mogą sprawić mu nieco kłopotu swoim ciężkim uzbrojeniem.

Głównym zadaniem Agave nie jest jednak walka, a wykrywanie jednostek i obiektów wroga zanim one będą w stanie wykryć eskadrę Nowej Republiki, oraz donoszenie o tym głównym siłom. Korweta posiada systemy wyrywania pasywnego i aktywnego lepsze niż którykolwiek inny okręt Nowej Klasy, wliczając w to jednostki typu Sacheen, Majestic czy Nebula. Główny nacisk położony jest z reguły na wykrywanie pasywne, które nie ujawnia własnej obecności nieprzyjacielowi - stąd za najważniejsze z pomieszczeń okrętu wielu zwykło uważać "podsłuchownię", czyli siedmioosobowe stanowisko pracy analityków sygnałów. To oni kontrolują systemy zbierające wszelkie zewnętrzne szumy dowolnych częstotliwości i dokonują ich analizy, poszukując czegoś, co może być emisją statku lub instalacji kosmicznej. W połączeniu z dobrym wygłuszeniem kadłuba oraz systemów pokładowych wyposażenie takie pozwala korwecie na potajemne zorientowanie się w sytuacji i przesłanie informacji na okręt flagowy zgrupowania przy pomocy specjalnego kierunkowego transmitera laserowego kompresującego treści tak, aby skrócić czas transmisji i zminimalizować możliwość jej wykrycia. Często w tym celu stosuje się swoisty łańcuch przekazywania informacji - Agave nadaje do innej, również niewielkiej i przez to trudno wykrywalnej jednostki w rodzaju Warriora, a ten dopiero przekazuje wiadomość dalej, do głównego zgrupowania.

Dopiero po wykryciu i uzyskaniu zadowalających informacji o nieprzyjacielu dowódca zgrupowania decyduje o dalszym działaniu szpicy. Może nakazać całkowite wycofanie, albo cofnięcie Agave w pobliże głównej formacji i wspólne wejście do walki, może też wysłać okręt zwiadowczy do przeprowadzenia rozpoznania bojem czy też odciągnięcia patrolowców wroga. Tak czy inaczej, zazwyczaj duża jest szansa, że korweta zwiadowcza będzie miała okazję skorzystać ze swojego uzbrojenia - co jest kolejną z różnic między nią a dedykowanymi jednostkami zwiadowczymi, które w przypadku wykrycia mają przykazane tylko jedno - uciekać.

Korwety Agave brały intensywny udział w działaniach wojennych kryzysu yevethańskiego. Jednostka tego typu, Folna, wzięła czynny udział w starciu pod Prildaz w układzie ILC-905, natomiast Kauri, Pran i Nagwa weszły w skład zespołu ścigającego teljkońskiego wagabundę.

Komentarz hermeneutyczny Tajemniczy człowiek w kapturze

W oryginalnym wydaniu Tyrant's Test w miękkiej okładce z 1997 roku w opisie bitwy o ILC-905 występuje błąd - w jednym miejscu Folna nazwana jest Marauderem. Tymczasem noworepublikański Marauder występujący w tej kampanii to kanonierka Warrior. Błąd nie występuje w polskim wydaniu Próby tyrana z 1999 roku.

Komentarz techniczny Verpiński technik

Zgodnie ze źródłami Agave i Warrior oparte są o ten sam kadłub. Niestety rysunki z Cracken's Threat Dossier nie do końca to oddają... Są to jednak jedyne istniejące kanoniczne ilustracje tych okrętów.

pełna nazwa: Agave-class Picket Ship producent: Republic Engineering Corporation
polska nazwa: Korweta zwiadowcza (dozorowiec) typu Agave w slangu: -
prędkość: 8 wytrzymałość: 300
w atmosferze: 1050 km/h osłony: 100
hipernapęd: 1 zwrotność: 9
uzbrojenie:
  • 2 działa turbolaserowe o mocy 375
  • 4 działka laserowe (wieżyczki) o mocy 150
  • systemy utrudniające wykrycie o mocy 150
długość: 190 m
rozpiętość:
załoga: 36 (w tym strzelcy: 8)
pasażerowie: 5
ładowność: 500 t
cena (nowy): ? kr
używany: ? kr
w użyciu od / do: Nowa Republika (po 11 ABY, przed 16 ABY)
Źródła:
  • Cracken's Threat Dossier
  • Kryzys Czarnej Floty (trylogia)
  • Black Fleet Crisis FAQ
^ wróć do góry
Reklama: Twoje Imperium i Twój Wookiend

<<  wróć na główną ^ wróć do góry