24 lata, 558 opisów statków kosmicznych

Krążownik Majestic (Majestic Cruiser)

Krążownik Majestic. Autor i źródło obrazka: EvilleJedi via Kyle wg Cracken's Threat Dossier, WEG
Krążownik Majestic
(EvilleJedi via Kyle wg Cracken's Threat Dossier, WEG)
link bezpośredni dodaj do porównywarki

Krążowniki typu Majestic to jedne z podstawowych jednostek Nowej Klasy - serii okrętów zamówionych przez Nową Republikę aby uporządkować swoje siły zbrojne po wstępnym okrzepnięciu jej jako nowej dominującej władzy w znanych obszarach Galaktyki. Okręty te weszły do służby około 15 lat po bitwie o Yavin, w pierwszej kolejności zajmując przeznaczone dla nich miejsca w powołanej w 16 ABY Piątej Flocie sił zbrojnych Nowej Republiki. Zgodnie z ideą przyświecającą całemu programowi, Majestica oparto na konstrukcji innej jednostki podobnych rozmiarów - lotniskowca kosmicznego Defender (program Defender został inkorporowany do Nowej Klasy krótko wcześniej).

Trzonem floty według nowej doktryny miały być lotniskowce i inne jednostki przeznaczone do przenoszenia myśliwców, jak na przykład Gwiezdny Niszczyciel typu Nebula, potrzeba jednak było również okrętów artyleryjskich i rakietowych do bezpośredniej obrony tych dość wrażliwych na ataki bezpośrednie latających baz. Stąd koncepcja ciężkiego krążownika Majestic - jednostki nieco lżejszej i mniejszej od imperialnych Gwiezdnych Niszczycieli, będącej jednak w stanie dzięki udoskonalonej technice z powodzeniem stawać w szranki z nimi czy też innymi podobnej klasy okrętami liniowymi.

Majestic to rasowy krążownik liniowy, silnie opancerzony i wyposażony w mocne osłony, co pozwala mu swobodnie podejmować walkę na dowolnym dystansie i z dowolnego typu przeciwnikiem. Posiada ciężkie turbolasery do walki z wrogimi okrętami, działa jonowe, broń przeciwlotniczą oraz wyrzutnie pocisków rakietowych, a rozmieszczenie uzbrojenia dostosowano do spodziewanych sposobów jego wykorzystania. Broń głównego kalibru rozlokowana jest z przewagą na burtach w stosunku 5:10:10:5; działa jonowe i działka laserowe rozmieszczono zupełnie równomiernie, pociski rakietowe natomiast może odpalać przede wszystkim do przodu (3 wyrzutnie) i na boki (po 2 wyrzutnie), nie zapominając jednak o rufie (1 wyrzutnia).

Nie sama ilość uzbrojenia jest jednak główną zaletą Majestica, ale jego jakość. Zaawansowane systemy kontroli ognia sprawiają, że działa tego okrętu są znacznie celniejsze niż u jakiejkolwiek jego konkurencji. W pojedynku na dalekim dystansie krążownik ten jest w stanie osiągnąć tyle samo trafień, co Gwiezdny Niszczyciel Imperial I na dystansie średnim - mimo dwukrotnej różnicy w ilości luf. Optymalizacji do walki na długich dystansach służy też wysoka prędkość tej jednostki, która pozwala jej wybrać sposób i miejsce walki. Również broń rakietowa stanowi zupełnie inną jakość w porównaniu z tym, co znamy z czasów VSD - na noworepublikańskim krążowniku Nowej Klasy ciężkie pociski rakietowe to zaawansowane technicznie modele wyposażone w systemy samonaprowadzania, poruszające się z prędkością 17 i będące w stanie wymanewrować (czy raczej nie dać się wymanewrować przez) praktycznie każdy okręt wojenny - czy to pancernik, czy lekką korwetę.

Pierwszym poważnym konfliktem, jaki przypadł w udziale krążownikom Majestic, był kryzys yevethański. Jako podstawowe krążowniki Piątej Floty (zwanej też Piątą Grupą Bojową) jednostki te wzięły udział we wszystkich ważniejszych bitwach tego okresu, od Doornika-319 po N'zoth. Podczas działań bojowych wykazały się skutecznością i całkowicie spełniły pokładane w nich nadzieje, skutecznie zwalczając yevethańskie Aramadie, broniąc lotniskowców i zapewniając wsparcie artyleryjskie lżejszym okrętom.

Komentarz techniczny Verpiński technik

...choć na ilustracjach niespecjalnie to widać dzięki nieustraszonemu ilustratorowi Cracken's Threat Dossier, który, jak się wydaje, dołożył wszelkich starań, żeby gdzie tylko się da zaprzeczać tekstowi sourcebooka i wizji Kube-McDowella. Albo zrobiła to osoba odpowiedzialna za wybór grafik.

pełna nazwa: Majestic-class Heavy Cruiser producent: Republic Engineering Corporation
polska nazwa: Ciężki krążownik typu Majestic w slangu: -
prędkość: 7 wytrzymałość: 700
w atmosferze: 1000 km/h osłony: 300
hipernapęd: 1 zwrotność: 3
uzbrojenie:
  • 30 ciężkich dział turbolaserowych o mocy 525
  • 20 działek laserowych o mocy 150
  • 20 dział jonowych o mocy 300
  • 8 wyrzutni rakiet samonaprowadzających o mocy 675
  • 4 emitery promienia ściągającego o mocy 300
długość: 700 m
rozpiętość:
załoga: 4 182 (w tym strzelcy: 132)
pasażerowie: 640
ładowność: 12 000 t
cena (nowy): ? kr
używany:
w użyciu od / do: Nowa Republika (po 11 ABY, przed 16 ABY) ?
Źródła:
  • Black Fleet Crisis FAQ
  • Cracken's Threat Dossier
  • Kryzys Czarnej Floty (trylogia)
  • Essential Guide to Warfare
^ wróć do góry
Reklama: Proszek Biała Wampa pierze bez namaczania.

<<  wróć na główną ^ wróć do góry