24 lata, 558 opisów statków kosmicznych

Gwiezdny Niszczyciel typu Eclipse (Eclipse Super Star Destroyer)

Gwiezdny Niszczyciel typu Eclipse. Autor i źródło obrazka: zbiory autora
Gwiezdny Niszczyciel typu Eclipse
(zbiory autora)
link bezpośredni dodaj do porównywarki

Gwiezdny Niszczyciel typu Eclipse to kolejny owoc megalomanii Palpatine'a, i równocześnie największy pod względem kubatury (chociaż nie długości) z linii superokrętów zbudowanych przez KDY. O ile Gwiezdne Niszczyciele typu Super były przeznaczone do dowodzenia grupami floty, o tyle nowy superniszczyciel miał stać się osobistym okrętem Imperatora i służyć mu w różnych przedsięwzięciach, nie związanych bezpośrednio z działaniami floty.

Okręt zaprojektowano według osobistych wskazówek Imperatora; prace przygotowawcze do jego produkcji rozpoczęto na Kuat mniej więcej w okresie bitwy o Yavin, budowę zaś zainicjowano tuż po bitwie o Hoth. W ciągu wielu lat budowy jednostkę wyposażono w dużą liczbę różnych nowych wynalazków, takich jak turbolasery o wzmocnionej mocy, czy generatory symulujące obecność pola grawitacyjnego, znane z krążowników typu Immobilizer i mające uniemożliwić ucieczkę atakowanych celów w nadprzestrzeń. Eclipse miał też pełnić rolę superbroni, zastępującej utraconą pierwszą, a potem i drugą Gwiazdę Śmierci. W tym celu zainstalowano na nim pojedynczy superlaser, który wprawdzie nie mógł niszczyć planet tak efektywnie, jak jego większe wersje, ale był w stanie przerabiać ich powierzchnię na popiół, przebijać osłony planetarne, lub też jednym strzałem mniejszej mocy niszczyć ciężkie okręty bojowe. Poza tym w hangarach niszczyciela bazuje prawie siedemset myśliwców, z czego większość przechwytujących, a na pokładzie zakwaterowano pełny legion Gwardii Imperialnej wspierany przez 100 walkerów AT-AT.

W zamieszaniu, które nastąpiło po klęsce Imperium pod Endorem, kadłub pierwszej jednostki tego typu, Eclipse, dostał się na krótko w ręce organizacji przestępczej Tybera Zanna. Ten jednak nie ryzykował próby zatrzymania okrętu na dłużej i po pozyskaniu z pokładu okrętu interesujących go informacji porzucił nieukończoną jednostkę. Imperium odprowadziło okręt na Kuat i kontynuowało prace nad jego ukończeniem i pełnym wyposażeniem okrętu. W 8 ABY Nowa Republika przejęła Kuat dzięki kombinacji siły, podstępu i podejścia biznesowego, jednak zanim zdążyła nacieszyć się nowymi nabytkami, głęboko zakonspirowani agenci Imperium porwali kluczowych projektantów KDY i na pokładzie nieukończonego Eclipse umknęli w kierunku Głębokiego Jądra (przy okazji zniszczyli też pancernik Aurora, krążownik liniowy Stellar Halo i sporo infrastruktury). Tam, na Byss, Eclipse został wreszcie ukończony.

Gotowa jednostka została wykorzystana przez odrodzonego Imperatora podczas jego kampanii przeciw Nowej Republice w 10 ABY, jednak nie zdążyła wyrządzić szkód, do jakich była zdolna. Imperator sam bowiem "niechcący" zniszczył swój nowy instrument terroru przy pomocy Burzy Mocy podczas ataku na bazę republikańską na Da Soocha.

Odrodzony Palpatine przesiadł się więc na drugi istniejący egzemplarz tej jednostki, nazwany Eclipse II. Drugie Zaćmienie charakteryzowało się niemal identyczną konstrukcją i parametrami, z dokładnością do innej konstrukcji rufy i rozmieszczenia silników oraz dodania pomocniczego mostka nad wylotem duktu superlasera. Okręt ten również posłużył krócej, niż trwała jego budowa - uległ zniszczeniu w 11 ABY, gdy republikańscy sabotażyści doprowadzili na orbicie Byss do jego kolizji z kolejną superbronią Palpatine'a, Działem Galaktycznym.

pełna nazwa: Eclipse-class Star Destroyer producent: Kuat Drive Yards
polska nazwa: Gwiezdny Niszczyciel (superniszczyciel) typu Eclipse {Eklips} w slangu: -
prędkość: 4 wytrzymałość: 1567
w atmosferze: osłony: 1133
hipernapęd: 2 zwrotność: 3
uzbrojenie:
 • 1 superlaser o mocy 24000
 • 550 ciężkich dział laserowych o mocy 600
 • 500 baterii turbolaserów o mocy 150
 • 75 dział jonowych o mocy 225
 • 100 emiterów promienia ściągającego o mocy 450
 • 10 generatorów grawitacyjnych
 • 50 dywizjonów myśliwców
długość: 17 500 m
rozpiętość:
załoga: 712 645 (w tym strzelcy: 4175)
pasażerowie: 150 000
ładowność: 600 000 t
cena (nowy):
używany:
w użyciu od / do: Nowa Republika (oddany do służby 8-9 ABY?) Nowa Republika (11 ABY)
Źródła:
 • Mroczne Imperium
 • Kres Imperium
 • Dark Empire Sourcebook
 • Empire at War: Forces of Corruption
 • Starships of the Galaxy II
 • Essential Guide to Warfare
^ wróć do góry
Reklama: Tusken Reader

<<  wróć na główną ^ wróć do góry