24 lata, 558 opisów statków kosmicznych

Drednot Harrower (Harrower Dreadnought)

Drednot Harrower. Autor i źródło obrazka: Essential Guide to Warfare, Del Rey
Drednot Harrower
(Essential Guide to Warfare, Del Rey)
link bezpośredni dodaj do porównywarki

Drednot typu Harrower był podstawowym okrętem floty Imperium Sithów podczas wielkiej wojny galaktycznej. Ta ciężko uzbrojona jednostka przystosowana jest zarówno do samodzielnych działań krążowniczych, jak i do walki w linii, a także do pełnienia roli nosiciela myśliwców i transportowców, szczególnie podczas ataków na planety czy prowadzenia blokad orbitalnych.

Klinowaty kształt Harrowera ma na celu poprawę jego dziobowego pola ostrzału i nie jest niczym nadzwyczajnym w historii wojen kosmicznych, pewną odmianą od większości podobnych projektów jest jednak umieszczenie jego dwóch głównych hangarów wrotami w kierunku dziobu. O ile pozwala to niemal natychmiast wprowadzić myśliwce czy bombowce do akcji przeciw atakowanym przez krążownik celom, o tyle zwiększa również podatność okrętu na ostrzał w przypadku ataku czołowego. I nie chodzi tu tylko o pancerz - do startu myśliwców trzeba wszak wyłączyć na czas ich przelotu osłony cząsteczkowe, narażając się na atak przy użyciu broni kinetycznej i innych pocisków fizycznych. Ponadto, startujące jednostki trafiają do dość wąskiego korytarza między przednimi częściami kadłuba okrętu, co ogranicza ich możliwość manewru i również naraża je na zestrzelenie lub zmusza do wykonywania uników w pionie, co neguje zaletę płynącą z możliwości błyskawicznego wykorzystania ich w boju. Pomijając jednak te drobne niedogodności, efektu psychologicznego wywoływanego przez widok kilku Harrowerów atakujących przy pomocy lotnictwa pokładowego nie można nie doceniać.

Na pokładach lotniczych Harrowera przenoszone mogą być różnego typu maszyny, jednak z reguły większość z nich to ISF - myśliwce przechwytujące typu Supremacy. Pancernik Sithów posiada także imponujące uzbrojenie strzeleckie: szereg baterii turbolaserów rozmieszczonych tak, by mogły razić cele z przodu i po bokach okrętu, z polami ostrzału baterii burtowych zachodzącymi na siebie przed dziobem. Dodatkowo dysponuje działkami laserowymi przeznaczonymi do zwalczania myśliwców wroga, a także działami jonowymi do obezwładniania przeciwników bez ich niszczenia. Komplet uzbrojenia pokładowego zamykają wyrzutnie rakied i torped stosowanych w szczególnych sytuacjach przeciw większym celom.

Okręt jest również dostosowany do prowadzenia abordażu czy przeprowadzania desantu. Na pokładzie pomieścić może kilka tysięcy droidów bojowych Sithów, a do ich transportu wykorzystać można ponad 30 bazujących w jego hangarach promów kosmicznych.

Drednoty typu Harrower uznawane były za mogące stawić czoła dowolnemu przeciwnikowi i wykorzystywane były przez Imperium Sithów jeszcze przed nawiązaniem otwartej walki z Republiką, podczas licznych lokalnych podbojów. Starcia te pozwoliły również na udoskonalenie konstrukcji tych jednostek, tak, że później mogły one wykazać swoją skuteczność w bitwach takich, jak starcie o Ord Radama czy brzemienne w skutkach splądrowanie Coruscant. Wyżsi dowódcy i Lordowie Sithów często korzystali z Harrowerów jako z jednostek flagowych, czasem wprowadzając w nich swoje własne modyfikacje czy też instalując dodatkowe wyposażenie, jak Silencer - megalaser zainstalowany na krążowniku Doomgiver. Istniał również wariant Harrowera nazwany BSX-5: mierzący 600 metrów, uzbrojony w 28 turbolaserów, 12 dział jonowych i 12 emiterów promienia ściągającego, dysponujący zaledwie ośmioma myśliwcami i obsadzany przez załogę liczącą 2000 osób, wspieraną przez 500 żołnierzy. Jedną z takich maszyn, Dominatorem, dysponował faktyczny szef Wywiadu Imperium Sithów, Darth Jadus.

Komentarz hermeneutyczny Tajemniczy człowiek w kapturze

Ilość myśliwców przenoszonych przez ten okręt jest nieco dyskusyjna: z jednej strony TOR Encyclopedia podaje 95 myśliwców, 32 bombowce i na dodatek 35 promów kosmicznych, z drugiej jednak, według Book of Sith Darth Malgus podczas ataku na Coruscant dysponował 4 krążownikami typu Harrower i w sumie 192 myśliwcami, co oznacza, że miałby na pokładach lotniczych niedobory sięgające 60% składu.

pełna nazwa: Harrower-class Dreadnought producent: Taerab Starship Manufacturing
polska nazwa: Drednot typu Harrower w slangu: -
prędkość: ? wytrzymałość: ?
w atmosferze: osłony: ?
hipernapęd: ? zwrotność: ?
uzbrojenie:
  • 25 podwójnych baterii turbolaserów o mocy ?
  • 16 baterii działek laserowych o mocy ?
  • działa jonowe o mocy ?
  • wyrzutnie rakiet o mocy ?
  • 4-10 eskadr myśliwców
długość: ok. 800 m
rozpiętość:
załoga: 2400
pasażerowie: 7 300
ładowność: ? t
cena (nowy): ? kr
używany: ? kr
w użyciu od / do: wielka wojna galaktyczna (przed 3680 BBY)
Źródła:
  • Old Republic
  • Old Republic Encyclopedia
^ wróć do góry
Reklama: Kneez, Nailz and Fingerz - trzech panów windykatorów

<<  wróć na główną ^ wróć do góry