24 lata, 558 opisów statków kosmicznych

Krążownik typu Tartan (Tartan Cruiser)

Krążownik typu Tartan. Autor i źródło obrazka: Empire at War, Lucasarts
Krążownik typu Tartan
(Empire at War, Lucasarts)
link bezpośredni dodaj do porównywarki

Szybki krążownik patrolowy typu Tartan to okręt zbudowany u samego zarania dziejów Imperium Galaktycznego i pokrewny ideowo stworzonemu wcześniej przez tego samego producenta krążownikowi typu Carrack. O ile jednak tamta jednostka była niewielkim okrętem liniowym, o tyle Tartan jest raczej dostosowany do działania w charakterze szpicy i eskortowca, zwalczającego myśliwce i bombowce przeciwnika. Pod tym względem porównać go można więc do koreliańskiej kanonierki DP20 lub dużo późniejszej fregaty Lancer.

Tartan jest jednostką bardzo szybką, zdolną prześcigać nie tylko okręty liniowe czy frachtowce, ale i wolniejsze spośród myśliwców. Jego uzbrojenie jest wystarczające, aby poradzić sobie z dużą ilością lekkich przeciwników, a przyzwoite osłony i dobre opancerzenie dają mu duże szanse przetrwania w takim boju. Ponadto systemy pokładowe tego krążownika zostały zaprojektowane specjalnie pod kątem szybkiego przesyłania energii z modułów napędu i osłon do sekcji uzbrojenia, dzięki czemu może on w miarę potrzeby poświęcić część ich mocy na zwiększenie siły ognia.

Pierwszymi celami Tartanów, a w istocie powodem ich zamówienia, były jednostki piratów i maruderów, których wiele pozostało w różnych rejonach Galaktyki po niepokojach wojen klonów. Z czasem Tartany w naturalny sposób zaczęły również polować na rebeliantów, a także bronić konwojów i instalacji orbitalnych przed ich atakami. Krążowniki te są również w pojedynkę poradzić sobie z większymi jednostkami bojowymi klasy korwety koreliańskiej, jednak już pełnoprawna fregata może Tartanowi spuścić manto ze względu na brak na jego pokładzie jakiegokolwiek uzbrojenia zdolnego zagrozić jej w sensownym czasie.

Komentarz hermeneutyczny Tajemniczy człowiek w kapturze

SW Databank podaje (czy też raczej podawał) długość tego okrętu jako dość bzdurne 600 metrów. Leland Chee w wypowiedzi na forum stwierdził wprawdzie, że powinno być 250, ale ta wartość nie pojawiła się póki co w żadnym licencjonowanym źródle... Choć The Force Unleashed Campaign Guide sugeruje, że fregaty Nebulon są od Tartana większe.

pełna nazwa: Tartan-class Patrol Cruiser producent: Damorian Manufacturing Corporation
polska nazwa: Krążownik patrolowy typu Tartan w slangu: -
prędkość: 8 wytrzymałość: 300
w atmosferze: osłony: 200
hipernapęd: 2 zwrotność: 4
uzbrojenie:
  • 2 baterie działek laserowych (po 10 luf) o mocy 180
długość: 600 m
rozpiętość:
załoga: 70 (w tym strzelcy: 10)
pasażerowie: 50
ładowność: 1 000 t
cena (nowy): 4 200 000 kr
używany: ? kr
w użyciu od / do: wczesne Imperium
Źródła:
  • Force Unleashed Campaign Guide
  • Empire at War
  • Databank
^ wróć do góry
Reklama: Torpeda protonowa Arakyd najlepszym prezentem na Gwiazdkę!

<<  wróć na główną ^ wróć do góry