24 lata, 558 opisów statków kosmicznych

Mina samonaprowadzająca (Homing Mine)

Mina samonaprowadzająca. Autor i źródło obrazka: zbiory autora
Mina samonaprowadzająca
(zbiory autora)
link bezpośredni dodaj do porównywarki

Jedna z najnowocześniejszych min kosmicznych, szczególnie niebezpieczna dla myśliwców i lekkich transportowców. Po postawieniu, mina samonaprowadzająca pozostaje w stanie pasywnym aż do momentu, kiedy jej systemy wykrywania namierzą wrogi cel. W tym momencie pocisk uaktywnia się, uruchamia własny napęd i zaczyna ścigać wykryty pojazd kosmiczny celem jego staranowania. W gruncie rzeczy jest więc ta mina po prostu pociskiem kierowanym czekającym w ukryciu na swój cel.

Miny samonaprowadzające są szybkie i zwrotne, przez co mogą zagrozić nawet myśliwcom kosmicznym. Przenoszony przez nie ładunek wybuchowy może zniszczyć taką maszynę, a co najmniej ciężko uszkodzić prom czy lekki transportowiec. Miny pozostające w stanie pasywnym, szczególnie te wyposażone w dodatkowe systemy maskujące, są bardzo trudne do wykrycia aż do momentu, w którym uruchomią swój napęd - a wtedy może być już za późno.

Jeden ze znanych przypadków użycia tych pocisków z zatrważającym skutkiem jest wykorzystanie ich przez imperialnego agenta, komandora Kupalo, podczas ucieczki z pokładu republikańskiego krążownika MC80A Liberty. Odpalone z pokładu promu typu Lambda zniszczyły one w szybkiej sekwencji trzy ścigające go X-wingi. Dopiero Ace Azzameen i Olin Garn w A-wingach przebili się przez kolejną falę tych min i dogonili uciekiniera.

pełna nazwa: ASS Homing Space Mine Type B producent: Aida Sensor Systems
polska nazwa: mina samonaprowadzająca w slangu: -
prędkość: ? wytrzymałość: 30
w atmosferze: osłony: -
hipernapęd: - zwrotność: ?
uzbrojenie: długość: [10] m
rozpiętość:
załoga: -
pasażerowie: -
ładowność: - t
cena (nowy): ? kr
używany:
w użyciu od / do: galaktyczna wojna domowa
Źródła:
  • X-Wing Alliance
^ wróć do góry
Reklama: Elitarna Grupa Dyskusyjna budka-z-piwem-pl

<<  wróć na główną ^ wróć do góry