24 lata, 558 opisów statków kosmicznych

Conqueror (Conqueror Assault Ship)

Conqueror. Autor i źródło obrazka: zbiory autora
Conqueror
(zbiory autora)
link bezpośredni dodaj do porównywarki

Conqueror to lekka jednostka patrolowa, stworzona oryginalnie jako kanonierka służb patrolowych obrony planetarnej, wykorzystywana głównie przez służby celne do ścigania małych frachtowców, zbyt szybkich lub zwrotnych dla większych okrętów.

Koncepcyjnie bardziej niż do transportowca, Conqueror zbliżony jest do myśliwca: szybki, zwrotny, silnie opancerzony i dobrze uzbrojony, może bez większych problemów mierzyć się z najpopularniejszymi maszynami w rodzaju Y- czy nawet X-wingów. Z tego względu często wykorzystywany jest do patroli przeciw piratom, jak również do obrony systemów planetarnych przed rajdami ewentualnych napastników.

Ze względu na swoje przeznaczenie, Conqueror Assault Ship nie ma na pokładzie zbyt wiele miejsca dla załogi i praktycznie nie nadaje się do dłuższych podróży. Kokpit pilotów mieści dwie osoby, siedzące jedna za drugą niczym w myśliwcu. Pierwsza to pilot, obsługujący również działka jonowe. Druga pełni zaś przede wszystkim rolę strzelca pokładowego, kierując zdalnie działkami laserowymi z wieżyczek - jednak w razie potrzeby do pilotowania i obsługi tego statku w zupełności wystarczy jedna osoba, a wieżyczki mogą być sterowane przez pilota.

Miniaturowa kapsuła ratunkowa ukryta jest w suficie za kokpitem, tuż przed pomieszczeniem pełniącym rolę śluzy wejściowej, wyposażonym również w rampę lądowiskową. Dalej w kierunku rufy mieści się już tylko ładownia wraz z włazami pozwalającymi na dostęp do wieżyczek z działkami laserowymi i bezpośrednią ich obsługę, a na samej rufie - maszynownia z głównym reaktorem oraz silnikami. Nie ma tu miejsca na kwatery dla załogi - jeśli zaistnieje taka potrzeba, trzeba je sobie wykroić z ładowni (niezbyt zresztą wielkiej) lub spać w fotelach pilotów i odświeżać się chusteczkami higienicznymi.

Jak widać, Conqueror jest jednostką dość wyspecjalizowaną, dlatego oprócz rządów planetarnych i organizacji paramilitarnych statkami tymi interesują się w zasadzie tylko dwie grupy klientów: łowcy oraz dygnitarze. Łowcy nagród korzystają z nich dlatego, że przy ich użyciu łatwo jest doścignąć i unieszkodliwić uciekiniera poruszającego się czy to lekkim frachtowcem, czy transportowcem, czy nawet myśliwcem, a na dokładkę w ładowni da się wygospodarować miejsce na pojedynczą, dobrze zabezpieczoną, choć tylko jednoosobową celę. Dla wysokich rangą (i najbogatszych) oficerów imperialnych Conqueror zaś to ładny, szybki i nieźle uzbrojony jacht do prywatnych rozjazdów, na rzecz zapewnienia podstawowych wygód pozbawiony praktycznie ładowni. Taka luksusowa wersja kosztuje 525 000 kredytów.

Zmodyfikowanym patrolowcem tego typu, Stingerem, latała specjalna wysłanniczka szefa Czarnego Słońca - Guri.

Komentarz Pani Admirałowej Pani Admirałowa (C) Johnny

O, płuca!

Komentarz handlowy Platt Okeefe, niezależny przem... przewoźnik; Platt's Starport Guide

Scum and Villainy określa cenę Conquerora na jedyne 100 500 kredytów. Widać z czasem potaniał.

pełna nazwa: Surronian Conqueror Assault Ship producent: Surronianie
polska nazwa: Transportowiec szturmowy Conqueror w slangu: -
prędkość: 7 wytrzymałość: 120
w atmosferze: 1000 km/h osłony: 60
hipernapęd: 1 zwrotność: 24
uzbrojenie:
  • 2 działka jonowe (sprzężone) o mocy 120
  • 2 podwójne działka laserowe (wieżyczki) o mocy 150
długość: 28 m
rozpiętość:
załoga: 2
pasażerowie: 1
ładowność: 25 t
cena (nowy): 275 000 kr
używany: 46 000 kr
w użyciu od / do: galaktyczna wojna domowa ?
Źródła:
  • Shadows of the Empire Sourcebook
  • Pirates and Privateers
  • Scum and Villainy
^ wróć do góry
Reklama: Proszek Biała Wampa pierze bez namaczania.

<<  wróć na główną ^ wróć do góry