24 lata, 558 opisów statków kosmicznych

Patrolowiec Mantis (Mantis Patrol Craft)

Patrolowiec Mantis. Autor i źródło obrazka: The Old Republic, Lucasarts
Patrolowiec Mantis
(The Old Republic, Lucasarts)
link bezpośredni dodaj do porównywarki

Korporacja Kuat Drive Yards znana jest przede wszystkim z budowy okrętów liniowych, jednak czasem podejmuje się produkcji mniejszych statków kosmicznych i z reguły są to bardzo ciekawe okazy. Nie inaczej jest z D5-Mantis. Formalnie nazwana patrolowcem, jest to w rzeczywistości silnie uzbrojona kanonierka przystosowana przede wszystkim do walki, a równocześnie całkowicie autonomiczna i zdatna do pełnienia długich samodzielnych misji. Ten niewielki statek wyposażono w uzbrojenie godne znacznie większej jednostki bojowej, jak również w szereg rozwiązań mających ułatwić jego naprawy i konserwację w sytuacjach podbramkowych.

Najbardziej charakterystycznymi elementami zewnętrznej budowy Mantisa są jego trzy moduły silnikowo-bojowe na rozkładanych wysięgnikach. Potężne wieżyczki wyposażone w działa dysponują dzięki temu rozwiązaniu bardzo dobrym polem ostrzału, a równocześnie statek może "złożyć się" do całkiem niewielkich rozmiarów chociażby po to, aby więcej tych jednostek dało się pomieścić w hangarze naziemnym lub na pokładzie okrętu. Całą zresztą konstrukcję Mantisa zaprojektowano tak, by zapewnić jak największą funkcjonalność przy jak najmniejszych rozmiarach, co widać między innymi w sposobie rozplanowania wnętrza: jest ono kilkupoziomowe i posiada niewiele ścian czy grodzi. Otwarte przestrzenie wewnętrzne i obszerne wielozadaniowe pomieszczenia wpływają wprawdzie negatywnie na wytrzymałość strukturalną D5, ale ułatwiają współpracę załogi oraz zapewniają łatwy dostęp do systemów wymagających w danym momencie naprawy.

Kanonierki D5-Mantis używane były w okresie zimnej wojny jako jednostki patrolowe oraz do rozpoznania bojem, a także w charakterze prywatnych transportowców przez łowców nagród. Ich wysoka cena sprawiła, że nie stały się szczególnie powszechne i nie weszły do produkcji wielkoseryjnej, co w sumie było na rękę ich użytkownikom.

Komentarz artystyczny Snivviański artysta; Pablo Hidalgo

D5-Mantis to statek stworzony dla łowcy nagród w grze The Old Republic, w związku z czym jego wygląd oparto w dużym stopniu na patrolowcu Firespray z okresu galaktycznej wojny domowej - czyli statku Boby Fetta. Inspiracją mógł jednak być również amerykański Bell Boeing V-22 Osprey.

pełna nazwa: D5-Mantis Patrol Craft producent: Kuat Drive Yards
polska nazwa: Patrolowiec D5-Mantis w slangu: -
prędkość: ? wytrzymałość: ?
w atmosferze: ? km/h osłony: ?
hipernapęd: ? zwrotność: ?
uzbrojenie:
  • 3 działa laserowe (wieżyczki) o mocy ?
  • 4 działka laserowe o mocy ?
długość: ? m
rozpiętość:
załoga: ?
pasażerowie: ?
ładowność: ? t
cena (nowy): ? kr
używany: ? kr
w użyciu od / do: wielka wojna galaktyczna (po 3681 BBY)
Źródła:
  • Old Republic Holonet
^ wróć do góry
Reklama: Kneez, Nailz and Fingerz - trzech panów windykatorów

<<  wróć na główną ^ wróć do góry