24 lata, 558 opisów statków kosmicznych

Prom szturmowy typu Gamma (Gamma Assault Shuttle)

Prom szturmowy typu Gamma. Autor i źródło obrazka: X-Wing Alliance, LucasArts
Prom szturmowy typu Gamma
(X-Wing Alliance, LucasArts)
link bezpośredni dodaj do porównywarki

Gamma to jeden z najlepiej znanych i równocześnie najgroźniejszych spośród bojowych transportowców Imperium. W odróżnieniu od swoich poprzedników (promy Beta) oraz innych transportowców przystosowanych do pełnienia całego wachlarza misji, od bojowych po transportowe, głównym zadaniem Gammy jest uczestniczenie w bitwach kosmicznych i atakach na rozmaitego typu instalacje orbitalne.

Prom szturmowy typu Gamma jest we flocie Imperium podstawowym nosicielem Szturmowców Zero-G, zwanych także Spacetrooperami lub astrożołnierzami. W głównym przedziale ładunkowym transportuje on zazwyczaj 40 szturmowców, wraz ze zbrojami oraz całym potrzebnym sprzętem i uzbrojeniem. Każdy z takich astrożołnierzy jest w stanie w pojedynkę zagrozić słabszym jednostkom kosmicznym, zaś w zespole stanowią praktycznie niepowstrzymaną siłę zdolną dokonać abordażu i przejąć kontrolę nawet nad największymi okrętami nieprzyjaciela. Zbroje są nieustannie ładowane z zasobów energetycznych transportowca, a dla każdego szturmowca przygotowano oddzielny właz desantowy (po 10 na burtach i 20 na grzbiecie Gammy), dzięki czemu mogą oni wszyscy wystartować do akcji równocześnie.

Jak na jednostkę swoich rozmiarów, prom szturmowy jest bardzo mało zwrotny, szczególnie w porównaniu z myśliwcami. Nie staje się to jednak zbytnią przeszkodą w momencie, gdy wykorzystywany jest zgodnie ze swoim przeznaczeniem - czyli przeciwko dużo większym, ciężko uzbrojonym i opancerzonym okrętom wojennym. Aby móc poradzić sobie w takich warunkach, Gamma posiada niesamowicie silne osłony, dla których zarezerwowane jest prawie 62 procent mocy jej głównego reaktora (w standardowych jednostkach bojowych jest to zwykle około 25%) i które potrafią odchylać nawet wiązki energii pochodzące z ciężkich turbolaserów. Zaletą Gammy jest też jej wysoka prędkość oraz uzbrojenie, które może być używane zarówno do walk z dużymi okrętami, jak i małymi transportowcami czy myśliwcami. Należy też zwrócić uwagę na emiter promienia ściągającego o wyjątkowo dużej mocy, stosowany do obezwładniania i zmniejszania zwrotności celu.

Oprócz tego prom dysponuje bardzo dobrym systemem sensorów, mogącym wykryć obiekty będące poza zasięgiem systemów wykrywania innych jednostek. Imperium najczęściej używa Gamm do abordażu stacji kosmicznych i wszelkiej wielkości okrętów - prom nawiązuje walkę z dużo (pozornie) silniejszą od siebie jednostką, nierzadko unieruchamiając ją promieniem ściągającym lub harpunami magnetycznymi, a przez ten czas szturmowcy przedostają sie na jej pokład. Znane są przykłady obezwładnienia w ten sposób jednostek typu Victory przy bardzo niewielkich stratach własnych wśród atakujących.

Standardowa załoga tej jednostki wynosi 5 osób: dwóch pilotów, dwóch operatorów broni laserowej oraz jeden odpowiedzialny za promień ściągający i wyrzutnię rakiet.

pełna nazwa: Gamma-class Assault Shuttle producent: Telgorn Corporation
polska nazwa: Prom szturmowy, prom typu Gamma w slangu: -
prędkość: 8 wytrzymałość: 367
w atmosferze: 1050 km/h osłony: 467
hipernapęd: 2 zwrotność: 6
uzbrojenie:
  • 4 działka laserowe o mocy 150
  • 1 wyrzutnia rakiet (15 pocisków) o mocy 300
  • 1 emiter promienia ściągającego o mocy 425
długość: 30 m
rozpiętość:
załoga: 5 (w tym strzelcy: 3)
pasażerowie: 40
ładowność: 5 t
cena (nowy): 855 000 kr
używany: 340 000 kr
w użyciu od / do: galaktyczna wojna domowa
Źródła:
  • Imperial Sourcebook
  • X-Wing Alliance
  • Starships of the Galaxy II
^ wróć do góry
Reklama: Firma Developerska Romek Wesoly Ltd.

<<  wróć na główną ^ wróć do góry