24 lata, 558 opisów statków kosmicznych

Prom szturmowy typu Beta (Beta Assault Shuttle)

Prom szturmowy typu Beta. Autor i źródło obrazka: X-Wing Alliance, LucasArts
Prom szturmowy typu Beta
(X-Wing Alliance, LucasArts)
link bezpośredni dodaj do porównywarki

Prom szturmowy typu Beta to bezpośredni przodek szeroko znanej (i przez niektórych niespecjalnie lubianej) Gammy. O ile jednak Gammę przeznaczono już specjalnie do działań abordażowych w kosmosie, o tyle Beta jest jednostką dużo bardziej uniwersalną.

Wynika to przede wszystkim z modularnej budowy tego transportowca. Podczas gdy przednia część z kabiną pilotów i sekcją dowodzenia oraz część silnikowa są stałe, moduł ładunkowy może być odłączony - czy raczej "wyjęty" - i wymieniony na inny. Poza standardowym modułem dla szturmowców zero-G, mieszczącym 40 astrożołnierzy i cały potrzebny im sprzęt i wyposażenie, producent zaproponował jeszcze trzy standardowe opcje: transport zwykłego wojska (moduł mieści wtedy 68 żołnierzy plus sprzęt), transport ładunku lub moduł bojowy. Ten ostatni sprowadza się do tego, że zamiast ładowni, Beta otrzymuje sekcję z dodatkowym uzbrojeniem przeznaczonym do walki w przestrzeni, ataków naziemnych i tak dalej - co znacznie zwiększa jej użyteczność bojową, czyniąc z niej wyjątkowo niebezpiecznego przeciwnika, w bezpośrednim starciu prawdopodobnie groźniejszego nawet od Gammy.

Główną wadą tego rozwiązania okazały się wyjątkowo duże naprężenia powstające w sekcjach łączących poszczególne moduły - zwłaszcza w sytuacjach manewrowania w walce. Ze względu na te naprężenia konstrukcja promu dość szybko ulega zmęczeniu, co prowadzi do konieczności wykonywania przeglądu generalnego całej jednostki regularnie co dwa lata. U następcy, dzięki zrezygnowaniu z wymienialnych modułów, okres międzyprzeglądowy udało się zwiększyć do całych pięciu lat. Utracono jednak wiele z uniwersalności, co spowodowało, że promy typu Beta przetrwały w całkiem sporej liczbie, szczególnie w sektorach wyposażonych w mniejszą liczbę okrętów. Kiedy nie ma się do dyspozycji czterech różnych jednostek do misji o rozmaitym profilu (a Gamma występuje tylko w dwóch wariantach - szturmowym oraz transportowca wojska), Beta i jej możliwość szybkiej rekonfiguracji okazuje się wartością nie do przecenienia.

pełna nazwa: Beta-class Assault Shuttle producent: Telgorn Corporation
polska nazwa: Prom szturmowy, prom typu Beta w slangu: -
prędkość: 8 wytrzymałość: 300
w atmosferze: 1050 km/h osłony: 367
hipernapęd: 3 zwrotność: 5
uzbrojenie:
  • 4 działka laserowe o mocy 125
  • 1 wyrzutnia rakiet o mocy 275
  • 1 emiter promienia ściągającego o mocy 375
długość: 30 m
rozpiętość:
załoga: 5 (w tym strzelcy: 2)
pasażerowie: 40
ładowność: 0.5 t
cena (nowy): ? kr
używany: ? kr
w użyciu od / do: galaktyczna wojna domowa
Źródła:
  • Thrawn Trilogy Sourcebook
^ wróć do góry
Reklama: Elitarna Grupa Dyskusyjna budka-z-piwem-pl

<<  wróć na główną ^ wróć do góry