24 lata, 558 opisów statków kosmicznych

Prom typu Herald (Herald Shuttle)

Prom typu Herald. Autor i źródło obrazka: Knights of the Old Republic, Bioware
Prom typu Herald
(Knights of the Old Republic, Bioware)
link bezpośredni dodaj do porównywarki

Prom typu Herald był jedną z podstawowych jednostek transportowych floty Sithów podczas wojny domowej Jedi. Podobnie jak krążowniki typu Interdictor, Herald został pierwotnie zaprojektowany na użytek sił Republiki, gdzie jednak nie przyjął się specjalnie i został z czasem zastąpiony przez masowo produkowane jednostki typu Ministry. Sithowie po rozpoczęciu kampanii odkurzyli ten projekt, zmodyfikowali go i wdrożyli do masowej produkcji na pokładzie Gwiezdnej Kuźni.

Główną ciekawostką na pokładzie tego promu jest jego uzbrojenie - dwa działka turbolaserowe, których można by spodziewać się raczej na kanonierce, a nie na transportowcu kosmicznym. Dzięki nim Herald mógł nie obawiać się republikańskich jednostek patrolowych czy kanonierek właśnie, co w połączeniu z faktem, że większa część floty Republiki składała się z lekkich jednostek zapewniało mu dość dużą przeżywalność. Jednostka ta była przyzwoicie opancerzona, posiadała podstawowy zestaw osłon i osiągała przyzwoitą prędkość, była jednak dość mało zwrotna.

Statki kosmiczne typu Herald występowały w dwóch podstawowych wariantach: w modelu służącym jako typowy prom pasażersko-towarowy oraz w bardziej luksusowej (i droższej - aż 222 500 kredytów!) wersji przeznaczonej na transportowiec dyspozycyjny. Ta pierwsza zabierała na pokład 70 ton ładunku i była często wykorzystywana do przewożenia towarów o dużej wartości, jak na przykład kolto z Manaanu. Ta druga miała nośność zaledwie 15 ton, dysponowała jednak wygodnym miejscem dla 10 pasażerów i korzystali z niej często wyżsi dostojnicy Imperium Sithów - czy to cywile, czy wojskowi, czy wręcz sami Lordowie Sithów lub ich co bardziej znaczący akolici.

pełna nazwa: Herald-class Shuttle producent: Republic Fleet Systems / Gwiezdna Kuźnia
polska nazwa: Prom kosmiczny typu Herald w slangu: -
prędkość: 6 wytrzymałość: 130
w atmosferze: 600 km/h osłony: 40
hipernapęd: 2 zwrotność: [19]
uzbrojenie:
  • 2 lekkie działka turbolaserowe (sprzężone) o mocy 225
  • Podwójne lekkie działka laserowe o mocy 120
długość: 28 m
rozpiętość:
załoga: 2
pasażerowie: 5
ładowność: 70 t
cena (nowy): 120 000 kr
używany: ? kr
w użyciu od / do: wojna domowa Jedi
Źródła:
  • Knights of the Old Republic Campaign Guide
  • Knights of the Old Republic
^ wróć do góry
Reklama: Tusken Reader

<<  wróć na główną ^ wróć do góry