24 lata, 558 opisów statków kosmicznych

Krążownik typu Interdictor (Interdictor Cruiser)

Krążownik typu Interdictor. Autor i źródło obrazka: gra KotOR - LucasArts
Krążownik typu Interdictor
(gra KotOR - LucasArts)
link bezpośredni dodaj do porównywarki

Krążownik typu Interdictor (nie mylić z krążownikiem przechwytującym typu Immobilizer, popularnie nazywanym interdictorem) zaprojektowany został na potrzeby Floty Republiki, mając stać się pierwszym od dłuższego czasu pełnoprawnym krążownikiem i wypełnić lukę między lekkimi krążownikami Hammerhead a okrętami dowodzenia typu Inexpugnable.

Okręt ten przystosowany jest do w pełni samodzielnych działań: jest większy i lepiej opancerzony od Hammerheada, posiada silne uzbrojenie artyleryjskie, obszerne ładownie i magazyny sprzętu i żywności, w jego konstrukcji przewidziano również miejsce na hangary mogące pomieścić do czterech eskadr lekkich myśliwców oraz dodatkowe pojazdy wsparcia. Unikalną cechą tego krążownika są cztery generatory symulowanego cienia masy - prawdopodobnie jest to pierwszy przypadek zainstalowania ich na pokładzie statku kosmicznego. Ze względu na to właśnie nietypowe wyposażenie nowo zaprojektowany typ okrętów postanowiono nazwać Interdictorami - nazwa ta, zaproponowana przez republikańskiego admirała Jimasa Veltraa'ę, z biegiem czasu przyjęła się tak bardzo, że zaczęła być stosowana nie tylko w odniesieniu do tego konkretnego typu jednostki, ale do wszystkich podobnej klasy maszyn - aż po CC-7700 i Immobilizera IM-418 (warto nadmienić, że po śmierci Jimasa pojawiły się propozycje, by zmienić nazwę mających wkrótce opuścić doki jednostek na typ Veltraa, nie zostały one jednak zrealizowane).

Republika nie miała jednak szczęścia do Interdictorów. Krótko po tym, jak pierwsze jednostki tej serii - w tym prototypowy Leviathan - opuściły stocznie i zaczęły sprawdzać się w walce z Mandalorianami, we Flocie wybuchł bunt sprowokowany przez Revana i Malaka. Leviathan, jako flagowy okręt admirała Saula Karatha, znalazł się w jego efekcie w składzie floty Sithów, którym tak przypadł do gustu, że przy pomocy Gwiezdnej Kuźni rozpoczęli oni taśmową produkcję krążowników tego typu. Tak więc wkrótce Interdictory zamiast wspierać Hammerheady, stały się ich głównym przeciwnikiem, przenoszone zaś na ich pokładach myśliwce Sithów - poważnym wyzwaniem dla republikańskich Aureków. Istną powódź Interdictorów (odpowiedzialnych m.in. za całkowite spustoszenie powierzchni Taris) zatrzymało dopiero zniszczenie Kuźni.

Komentarz hermeneutyczny Tajemniczy człowiek w kapturze

Z opisu w KOTOR Campaign Guide wynika, że na potrzeby Republiki zdołano zbudować jedynie Leviathana, inne zaś Interdictory powstały na jego podstawie w Gwiezdnej Kuźni. The Essential Guide to Warfare stwierdza jednak, że z okrętów tych Republika z powodzeniem korzystała w wojnie przeciw Mandalorianom.

pełna nazwa: Interdictor-class Cruiser producent: nieznany / Gwiezdna Kuźnia
polska nazwa: Krążownik typu Interdictor w slangu: -
prędkość: 6 wytrzymałość: 433
w atmosferze: osłony: 233
hipernapęd: 2 zwrotność: ?
uzbrojenie:
  • 5 baterii średnich turbolaserów o mocy 375
  • 6 baterii lekkich działek laserowych o mocy 90
  • 3 baterie emiterów promienia ściągającego o mocy ?
  • 4 generatory grawitacyjne
  • 4 eskadry myśliwców
długość: 600 m
rozpiętość:
załoga: 5 224 (w tym strzelcy: 60)
pasażerowie: 3 600
ładowność: 11 000 t
cena (nowy): ? kr
używany: ? kr
w użyciu od / do: Stara Republika (ok. 3962 BBY) Stara Republika
Źródła:
  • Knights of the Old Republic
  • Knights of the Old Republic Campaign Guide
  • Essential Guide to Warfare
^ wróć do góry
Reklama: Elitarna Grupa Dyskusyjna budka-z-piwem-pl

<<  wróć na główną ^ wróć do góry