24 lata, 558 opisów statków kosmicznych

Kapsuła transportowa (Resistance Transport Pod)

Kapsuła transportowa. Autor i źródło obrazka: The Last Jedi Visual Dictionary, Doring Kindersley
Kapsuła transportowa
(The Last Jedi Visual Dictionary, Doring Kindersley)
link bezpośredni dodaj do porównywarki

Ten miniaturowy prom kosmiczny, zwany czasem po prostu kapsułą transportową, to w istocie zdemontowana kapsuła sterownicza transportowca Ruchu Oporu, a więc poddany daleko idącym modyfikacjom kokpit B-winga Mk.II. Konstruując wspomniany desantowiec inżynierowie postanowili zadbać o autonomiczność jego sekcji sterowniczej i zaprojektowali systemy mocowania tak, aby podczas postoju w hangarze dało się względnie szybko rozłączyć obie części i uzyskać lekki stateczek pozwalający przewieźć dwie osoby w nie rzucający się w oczy sposób.

Jeżeli kapsuła nie posiada hipernapędu (co czasem się zdarza), zainstalowanie go w niej nie jest szczególnie trudne, chociaż niezawodność takiego rozwiązania bywa czasem podawana w wątpliwość. Poza napędem nadświetlnym, pięcioma niedużymi silnikami jonowymi (z czego jednym wiekszym) i kabiną załogi na pokładzie nie ma wiele - w zasadzie tylko zespół sensorów oraz system podtrzymywania życia oraz minimalne zapasy pozwalające na raczej krótką wycieczkę kosmiczną. No i oczywiście system mocowania i śluzy pozwalające na podłączenie się na nowo do korpusu desantowca, lub też na dokowanie do innej jednostki kosmicznej w taki sam sposób, jak wtedy, gdy bar z przekąskami doczepiony jest do modułu pilota (i tutaj ta sluza na lewej burcie okazuje się faktycznie mieć sens).

Dzięki wysokiemu stosunkowi ciągu do masy oraz płaszczyznom pozwalającym na sterowanie wektorem ciągu kapsuła transportowa Ruchu Oporu jest szybka i zwinna, co jest jej głównym atutem w przypadku przechwycenia przez wrogie jednostki wojskowe. Może ona być dla nich równie denerwująca jak TUG, i równie mało może im zrobić, nie posiada bowiem żadnego uzbrojenia.

Trudno powiedzieć, aby jednostki tego typu pełniły w Ruchu Oporu regularną służbę - w zależności od potrzeby były bowiem "tworzone" przez demontaż jednego z transportowców, a potem wracały do pełnienia roli modułu dowodzenia tego samego lub też innego desantowca. Jedna z takich kapsuł została wykorzystana przez Finna i Rose do wymknięcia się z Raddusa i lotu na Cantonikę w poszukiwaniu slicera mogącego złamać kody Najwyższego Porządku - i ta akurat nigdy już nie wróciła do bazy.

pełna nazwa: Resistance Transport Pod producent: Slayn & Korpil
polska nazwa: Kapsuła transportowa Ruchu Oporu w slangu:
prędkość: ? wytrzymałość: ?
w atmosferze: ? km/h osłony: ?
hipernapęd: ? zwrotność: ?
uzbrojenie: długość: 7.73 m
rozpiętość: 5.29 m
załoga: 1
pasażerowie: 1
ładowność: ? t
cena (nowy): ? kr
używany: ? kr
w użyciu od / do: Przebudzenie Mocy
Źródła:
  • Last Jedi Incredible Cross-Sections, The
  • Ostatni Jedi
  • Force Awakens Incredible Cross-Sections, The
  • Przebudzenie Mocy
^ wróć do góry
Reklama: Kneez, Nailz and Fingerz - trzech panów windykatorów

<<  wróć na główną ^ wróć do góry