24 lata, 558 opisów statków kosmicznych

Prom desantowy typu Sentinel (Sentinel Landing Craft)

Prom desantowy typu Sentinel. Autor i źródło obrazka: Star Wars: Behind the Magic Demo - LucasArts?
Prom desantowy typu Sentinel
(Star Wars: Behind the Magic Demo - LucasArts?)
link bezpośredni dodaj do porównywarki

Transportowiec ten, jedna z wielu jednostek bazujących na komponentach promu Lambda oraz Theta, przeznaczony jest głównie do wysadzania desantów wojsk na terenie objętym działaniami wojennymi. Silnie opancerzony i dobrze uzbrojony, jest w stanie przewieźć 54 szturmowców, 6 skuterów repulsorowych i 12 ciężkich blasterów E-Web na zadane miejsce, nie dając się przy tym przechwycić myśliwcom i zapewniając w razie potrzeby wsparcie ogniowe. W konfiguracji do transportu ciężkiego sprzętu pomieści natomiast aż 12 robotów kroczących AT-ST.

Bezpośrednim powodem wprowadzenia tego statku do służby był proces odchodzenia od budowy wielkich okrętów zdolnych do lądowania na powierzchni planety na rzecz krążowników gwiezdnych zoptymalizowanych pod kątem walki w kosmosie. Miejsce zdolnych do przeprowadzania desantu Acclamatorów zajęły pod koniec wojen klonów okręty typu Victory i Venatory a później ISD, które znacznie lepiej sprawowały się w bitwach kosmicznych i posiadały olbrzymie pokłady lotnicze. Aby więc umożliwić im desantowanie sił naziemnych, potrzebowano specjalistycznych jednostek desantowych - wyprodukowany przez Sienar Fleet Systems w kooperacji z Cygnus Spaceworks Sentinel stał się jedną z pierwszych spełniających takie zadanie.

W odróżnieniu od barek desantowych, czy to niewielkich desantowców MT191, czy olbrzymich Warlordów, Sentinel nie jest wyposażony w dodatkowe hamujące silniki rakietowe, co wprawdzie wymusza mniejszą prędkość wejścia w atmosferę i utrudnia mu ucieczkę przed jednostkami nieprzyjaciela, jednak równocześnie zapewnia większą zwrotność i swobodę manewru, oraz, co najważniejsze, pozwala w szybkim tempie wrócić na okręt macierzysty. Uzbrojenie tej jednostki, znanej też jako ILC (Imperial Landing Craft), jest bardzo różnorodne, przy czym jego większość służy głównie do atakowania celów naziemnych przed, w trakcie i po lądowaniu. Ładownię można zmodyfikować i przewozić w niej 36 skuterów oraz 12 jednoosobowych CAV, lub też po prostu 180 ton dowolnego innego ładunku. Dodatkowo na pokładzie przewożony jest zawsze jeden dodatkowy skuter repulsorowy przeznaczony do celów zwiadowczych. Prom można też w krótkim czasie przystosować do działania jako polowe stanowisko dowodzenia lub jako dosyć dobrze wyposażony ruchomy szpital.

Sentinele można spotkać niemal na każdym Gwiezdnym Niszczycielu i w wielu imperialnych garnizonach planetarnych. Poza standardowymi misjami, wykorzystywane bywają również jako transportowce wojska czy więźniów, zapewniają wsparcie ogniowe siłom naziemnym, czasem służą nawet jako jednostki zwiadowcze albo towarowe, a bywały i sytuacje, kiedy imperialni dowódcy korzystali z nich jako z jednostek eskortowych. W czasie galaktycznej wojny domowej promy typu Sentinel użyte były m.in. na Tatooine podczas poszukiwania droida R2-D2 zawierającego plany Gwiazdy Śmierci oraz w ataku na stację kosmiczną - bazę rodziny Azzameenów.

pełna nazwa: Sentinel-class Imperial Landing Craft producent: Sienar Fleet Systems
polska nazwa: Prom desantowy typu Sentinel w slangu: -
prędkość: 7 wytrzymałość: 140
w atmosferze: 1000 km/h osłony: 110
hipernapęd: 1 zwrotność: 26
uzbrojenie:
 • 4 podwójne działka laserowe (sprzężone) o mocy 180
 • 2 wyrzutnie rakiet (sprzężone, po 4 pociski) o mocy 270
 • 2 blastery automatyczne (wysuwane) o mocy 55
 • 1 działko jonowe (wysuwane) o mocy 120
długość: 40 m
rozpiętość:
załoga: 5 (w tym strzelcy: 3)
pasażerowie: 54
ładowność: 180 t
cena (nowy): 240 000 kr
używany:
w użyciu od / do: galaktyczna wojna domowa
Źródła:
 • Trilogy Sourcebook Special Edition
 • Behind the Magic
 • Essential Guide to Vehicles and Vessels
 • New Essential Guide to Vehicles and Vessels
 • Force Unleashed Campaign Guide
 • Imperial Handbook
 • X-Wing Alliance
 • Age of Rebellion
^ wróć do góry
Reklama: Firma Developerska Romek Wesoly Ltd.

<<  wróć na główną ^ wróć do góry