24 lata, 558 opisów statków kosmicznych

Prom Sigma (Sigma Shuttle)

Prom Sigma. Autor i źródło obrazka: Legacy Era Campaign Guide, WotC
Prom Sigma
(Legacy Era Campaign Guide, WotC)
link bezpośredni dodaj do porównywarki

Sigma (drugi tego imienia, po jednostce Koensayra z czasów galaktycznej wojny domowej) to prom kosmiczny dalekiego zasięgu opracowany przez Sienar Fleet Systems i wykorzystywany przez Imperium Roana Fela. Nie jest on tak popularny i uniwersalny jak jednostka typu Nune, znalazł jednak swoją niszę jako transportowiec dla dyplomatów czy innych funkcjonariuszy państwowych potrzebujących niewielkiego statku do naprawdę dalekich podróży.

Podczas gdy Nune przystosowany jest do działań w promieniu kilku sektorów, Sigma może z powodzeniem pokonać trasę z Zewnętrznych Rubieży na Coruscant nie narażając pasażerów na dyskomfort o jaki nietrudno podczas tak długiej podróży. Odpowiedni poziom wygody udało się osiągnąć przede wszystkim przez przemyślane zaprojektowanie wnętrza promu: jest ono bardzo obszerne w stosunku do przewidzianej liczby pasażerów, którzy zapewnione mają duże i wygodne kajuty, oddzielną przestrzeń do rozrywki oraz dobrze wyposażoną kuchnię. Nie jest to może luksus porównywalny z takim, jaki zapewniają prywatne jachty kosmiczne, ale nie jest mu też do niego zbyt daleko. Sigma posiada również duże pomieszczenie ładunkowe, w którym przewieźć może na przykład osobisty śmigacz głównego pasażera (lub nawet kilka), a które można też łatwo zaadaptować na inne potrzeby.

Prom typu Sigma jest szybki, dobrze opancerzony i posiada wyjątkowo silne osłony energetyczne. Inaczej niż w Nune, postawiono tutaj na klasyczny układ płatowca, znany przede wszystkim ze starszej o stulecie Lambdy tego samego producenta. Do tego uzbrojono go w ciężkie sprzężone działka laserowe pasujące raczej do myśliwca, a i sam statek wymaga zaledwie jednej osoby załogi, co czyni go dla wielu - szczególnie dla tych, którzy lubią brać sprawy we własne ręce - wprost idealną jednostką dyspozycyjną.

Promy Sigma stacjonują na praktycznie wszystkich planetach przynależących do Imperium, w wielu przypadkach po prostu na wszelki wypadek. Lokalni dyplomaci i wyżsi urzędnicy zazwyczaj nie wybierają się bowiem w podróże przez pół Galaktyki i to jeszcze z tak ograniczonym orszakiem, ale gdyby jednak taka konieczność się przydarzyła, to odpowiedni transportowiec musi być dostępny na miejsu i gotowy do lotu. Sigmy spodobały się również Rycerzom Imperialnym, dla których jest to podstawowy statek do wykonywania misji zespołowych. Promy Rycerzy zmodyfikowano w ten sposób, aby kosztem większej części przestrzeni ładunkowej były w stanie przenieść trzy myśliwce typu Predator - na inny bagaż zostaje wówczas "zaledwie" 30 ton nośności.

pełna nazwa: Sigma-class Long-Range Shuttle producent: Sienar Fleet Systems
polska nazwa: prom dalekiego zasięgu typu Sigma w slangu: -
prędkość: 8 wytrzymałość: 130
w atmosferze: 950 km/h osłony: 90
hipernapęd: 1 zwrotność: 24
uzbrojenie:
  • podwójne ciężkie działka laserowe (sprzężone) o mocy 180
długość: ? m
rozpiętość:
załoga: 1
pasażerowie: 10
ładowność: 200 t
cena (nowy): ? kr
używany: ? kr
w użyciu od / do: wojna sithańsko-imperialna ?
Źródła:
  • Legacy Era Campaign Guide
^ wróć do góry
Reklama: Palpieryna - najlepsza na ból głowy i korupcję w Senacie!

<<  wróć na główną ^ wróć do góry