24 lata, 558 opisów statków kosmicznych

Transportowiec WTK-85A (WTK-85A Transport)

Transportowiec WTK-85A. Autor i źródło obrazka: Rise of Skywalker Visual Dictionary, The
Transportowiec WTK-85A
(Rise of Skywalker Visual Dictionary, The)
link bezpośredni dodaj do porównywarki

WTK-85A to nieduży transportowiec kosmiczny ogólnego przeznaczenia, zaprojektowany pierwotnie do lotów zwiadowczych lub innych misji z minimalną załogą. Charakteryzuje się dużą wytrzymałością konstrukcji, odpornością na czynniki zewnętrzne oraz przyzwoitym uzbrojeniem. Biorąc pod uwagę, że za jego stworzenie odpowiada korporacja Subpro, znana z Headhunterów i ARC-170, nie jest to doprawdy zaskakujące - tłumaczy za to, dlaczego z transportowców tego typu chętnie korzystały osoby, które podczas podróży mogły spodziewać się kłopotów. Lub wręcz planowały kłopoty sprawiać.

Konstrukcja WTK-85A rozpięta jest między dwiema gondolami potężnych silników jonowych sprawujących się równie dobrze w przestrzeni kosmicznej jak i przy powierzchni planety i zapewniających statkowi szybkość niemal dorównującą rozwijanej przez myśliwce kosmiczne. Każdy silnik stanowi punkt mocowania rufowego statecznika poziomego, a równocześnie jest otoczony częścią zintegrowanego płata nośnego, który łączy oba silniki przechodząc po drodze przez umieszczoną na grzbiecie kadłuba wydłużoną owiewkę mieszczącą hipernapęd oraz generator osłon. Takie rozwiązanie zapewnia statkowi dobre parametry lotu w atmosferze, nie zwiększając niepotrzebnie jego rozmiarów i nie wprowadzając elementów bardziej podatnych na uszkodzenia. "Zwinięte skrzydło" pełni równocześnie rolę elementu rozprowadzającego i stabilizującego energię osłon. Do aktywnej samoobrony WTK-85A dysponuje natomiast dwoma działkami laserowymi strzelającymi do przodu, oraz dwoma dodatkowymi w asymetrycznie umieszczonej wieżyczce grzbietowej.

Środkowa część kadłuba mieści niewielką ładownię, do której prowadzi rampa wejściowa o zwiększonej wytrzymałości, pozwalająca na poruszanie się po niej cięższymi pojazdami. Dzięki temu wnętrze można wykorzystać jako hangar czy to dla śmigacza, czy jakiegoś lądowego środka transportu. Poza tym znajdzie się tu miejsce na niewielki warsztat, trochę zapasów czy podręczny składzik broni. Na rufie umieszczono instalacje niezbędne do podtrzymywania życia i do zapewnienia niezbędnego komfortu podczas długich podróży, w tym niewielką sypialnię.

Kabina pilota osadzona jest z przodu jednostki, a jej pokaźne iluminatory osłania system rozsuwanych żaluzji, co dodatkowo zabezpiecza statek podczas postoju i może być wykorzystane podczas lotu. Jeżeli pilot potrafi sprawnie sterować jedynie według przyrządów nawigacyjnych, to może zaryzykować lot praktycznie "na ślepo", w przeciwnym razie może wybrać, jak bardzo chce być chroniony, a jak wiele chciałby widzieć. Kokpit wyposażono w fotele dla czterech osób, jednak statek może z powodzeniem obsługiwać jedna - chociaż przepisy bezpieczeństwa wymagają, aby wszystkie systemy sterowania były zdublowane. Ciekawostką jest składana drabinka przymocowana nad głową pilota, prowadząca do włazu ewakuacyjnego w górnej powierzchni kadłuba.

Dzięki swojej specyfice transportowce międzygwiezdne WTK-85A często używane były przez przemytników, najemników lub łowców nagród. Z jednego z egzemplarzy, nazwanego Bestoon Legacy (Dziedzictwo Bestoonu) korzystał sprzymierzony z kultem Sithów zawodowy zabójca Ochi. Na jego pokładzie zamordował rodziców Rey po odnalezieniu ich na Jakku, a później na planecie Pasaana wybrał się z niego na wycieczkę, z której już nie powrócił. Zabezpieczony WTK-85A pozostał na pustyni przez niemal 15 lat, aż do odnalezienia go przez Rey, Finna i Poe Damerona. To, że po tak długim czasie jednostka była w stanie odpalić silniki i sprawnie funkcjonować bez żadnego przeglądu czy konserwacji poza przedmuchaniem z piasku wlotów i dysz wystawia najlepsze świadectwo jej solidnej konstrukcji.

pełna nazwa: WTK-85A interstellar transport producent: Subpro Corporation
polska nazwa: Transportowiec międzygwiezdny WTK-85A w slangu: -
prędkość: ? wytrzymałość: ?
w atmosferze: ? km/h osłony: ?
hipernapęd: ? zwrotność: ?
uzbrojenie:
  • 2 działka laserowe o mocy ?
  • 2 działka laserowe (sprzężone, wieżyczka) o mocy ?
długość: 21 m
rozpiętość: ? m
załoga: 2 (w tym strzelcy: 1)
pasażerowie: ?
ładowność: ? t
cena (nowy): ? kr
używany: ? kr
w użyciu od / do: zmierzch Starej Republiki
Źródła:
  • Rise of Skywalker Visual Dictionary, The
  • Skywalker: Odrodzenie
^ wróć do góry
Reklama: Kneez, Nailz and Fingerz - trzech panów windykatorów

<<  wróć na główną ^ wróć do góry