24 lata, 558 opisów statków kosmicznych

Fregata Vakbeor (Vakbeor Frigate)

Fregata Vakbeor. Autor i źródło obrazka: The Last Jedi Visual Dictionary, DK Publishing
Fregata Vakbeor
(The Last Jedi Visual Dictionary, DK Publishing)
link bezpośredni dodaj do porównywarki

Po bankructwie korporacji Gallofree (niektórzy twierdzą, że zaaranżowanym przez Imperium) większość majątku producenta transportowców GR-75 została przejęta przez Kuat Drive Yards (tu już wszyscy zgadzają się, że zostało to zaaranżowane przez Imperium). KDY pracowała wówczas nad koncepcją uzbrojonego frachtowca zdolnego bronić się przed piratami, a równocześnie tańszego i lżej uzbrojonego niż Imperial Armored Transport czy Gwiezdny Galeon. Ktoś pomyślał więc, że część transportowa mogłaby korzystać z rozwiązań pochodzących od świeżo przejętej Gallofree i tako oto powstała jednostka określana przez producenta jako fregata transportowa typu Vakbeor.

Statek ten to hybryda powstała z połączenia istniejących już komponentów i projektów Gallofree z elementami masowo produkowanej przez KDY fregaty typu Nebulon. Już na pierwszy rzut oka łatwo dostrzec zarówno charakterystyczny kształt przedniej części kadłuba wywodzący się od frachtowca GR-75, jak i elementy łącznikowe oraz napędowe będące typowym rozwiązaniem stosowanym we fregatach z Kuat. Sekcja techniczna jest wyraźnie oddzielona od reszty frachtowca, a na dodatek posiada charakterystyczną dla Nebulonów płetwę brzuszną - chociaż w tym wypadku skróconą do minimum. W płetwie osadzono dwa główne silniki jonowe napędzające Vakbeora, a blok czterech silników drugorzędnych i sześciu manewrowych zamontowano w osi statku, tuż za głównym reaktorem oraz maszynownią. Łącznik między dziobówką a rufówką okrętu wyposażono również - podobnie jak na Nebulonie - w uniwersalne systemy dokowania, pozwalające na połączenie statku z praktycznie każdym innym typem jednostki kosmicznej dzięki "bomowi ładunkowemu" podczepionemu od spodu.

Podstawowym sposobem przewozu towaru przez ten statek jest wykorzystanie modułowych ładowni o obłym kształcie, których sześć mieści się na śródokręciu. Niemal półkilometrowej długości kadłub dysponuje jednak mnóstwem dodatkowego miejsca, które można przeznaczyć na towar, przestrzeń mieszkalną czy też roboczą, stąd też możliwości adaptacyjne tej nominalnie frachtowej jednostki są całkiem spore. Mostek umieszczono w wydzielonej sekcji kadłuba na dziobie na prawej burcie, co zapewnia mu dodatkową osłonę przed atakiem przynajmniej z jednej strony, a jako główny element samoobrony dla tego statku przewidziano cztery działka laserowe przystosowane do zwalczania lekkich jednostek kosmicznych wroga. Dodatkowa w tym pomocą mogą być dwa emitery promienia ściągającego - które wszakże można wykorzystać i do wspomagania załadunku.

KDY spodziewało się, że fregata transportowa Vakbeor wypełni całkiem sporą niszę na rynku frachtowców kosmicznych, w której główną konkurencją mogły być w zasadzie tylko dużo mniejsze i podobnie uzbrojone transportowce modułowe Allegry oraz kontenerowce XTS, jednak rynek okazał się znacznie mniej chłonny od przewidywań. Duża ilość tych jednostek trafiła prędko na rynek wtórny, gdzie, paradoksalnie, stały się towarem chętnie kupowanym przez piratów. Vakbeor okazał się być wprost idealnych rozmiarów by służyć jako piracki statek-matka, a jego obszerna przestrzeń ładunkowa zapewnia dość miejsca nie tylko na łupy, ale i na wszystko, co niezbędne do funkcjonowania większej grupy piratów czy korsarzy: składy broni, uzbrojenia i materiałów pędnych, warsztaty do naprawy broni i cięższego sprzętu, a także, niestety, na cele dla jeńców czy niewolników. Oczywiście należy się spodziewać, że większość pirackich Vakbeorów będzie odpowiednio dozbrojona i opancerzona...

Kilkadziesiąt lat po opracowaniu tego modelu statku, podczas konfliktu między Najwyższym Porządkiem a Ruchem Oporu, komandosi tego ostatniego opanowali pirackiego Vakbeora podczas bitwy na mieliźnie chasidrońskiej. Fregata Vigil ("Czuwanie") została następnie zmodyfikowana i zautomatyzowana tak, aby mogła funkcjonować przy znacznie obniżonej ilości załogi, po czym włączona do floty Ruchu Oporu. W trakcie ewakuacji D'Quar weszła w skład grupy krążownika MC85 Raddus wraz z fregatą szpitalną Nebulon-C Anodyne oraz korwetą typu Free Virgillia Ninka i była pierwszym okrętem zniszczonym przez siły Najwyższego Porządku podczas pościgu.

pełna nazwa: Vakbeor-class cargo Frigate producent: Kuat Drive Yards
polska nazwa: Fregata transportowa typu Vakbeor w slangu: -
prędkość: ? wytrzymałość: ?
w atmosferze: ? km/h osłony: ?
hipernapęd: ? zwrotność: ?
uzbrojenie:
  • 4 działka laserowe o mocy ?
  • 2 emitery promienia ściągającego o mocy 150
długość: 496.92 m
rozpiętość: 79.88 m
załoga: 26
pasażerowie: ?
ładowność: ? t
cena (nowy): ? kr
używany: ? kr
w użyciu od / do: galaktyczna wojna domowa Przebudzenie Mocy
Źródła:
  • Ostatni Jedi
  • Last Jedi Incredible Cross-Sections, The
  • Last Jedi Visual Dictionary, The
^ wróć do góry
Reklama: Firma Developerska Romek Wesoly Ltd.

<<  wróć na główną ^ wróć do góry