24 lata, 558 opisów statków kosmicznych

Kanonierka Ye-4 (Ye-4 Gunship)

Kanonierka Ye-4. Autor i źródło obrazka: Galaxies, Lucasarts
Kanonierka Ye-4
(Galaxies, Lucasarts)
link bezpośredni dodaj do porównywarki

Kanonierka Ye-4 wyprodukowana została przez Sienar Fleet Systems na szczegółowe zamówienie sił imperialnych. Chodziło o jednostkę do patrolowania układu planetarnego Kessel i zwalczania dość często pojawiających się tam przemytników oraz innych burzycieli Nowego Ładu, zainteresowanych czy to przyprawą, czy też położonym na planecie więzieniem i innymi obiektami imperialnymi.

Ye-4 zaprojektowana została tak, by była w stanie doścignąć i pokonać typowe jednostki przemytnicze, a równocześnie wytrzymać do nadejścia pomocy w przypadku skoordynowanego ataku silniejszych wrogich jednostek - na przykład rajdu rebelianckiego czy pojawienia się eskadry najemników lub piratów. Głównym atutem statku jest jego bogaty garnitur uzbrojenia strzeleckiego: w ubogiej wersji są to trzy średnie działka blasterowe, jednak naprawdę interesujący robi się dopiero wariant w pełni uzbrojony. Posiada on bowiem dwa działka nieruchome wycelowane do przodu oraz trzy wieżyczki strzeleckie umieszczone z przodu, dwie na grzbiecie i jedną dla strzelca ogonowego. Przy takiej konfiguracji trzeba się naprawdę postarać, żeby zajść kanonierkę YE-4 od strony martwego pola...

Wspomniane uzbrojenie połączone z wysoką prędkością oraz pancerzem i osłonami silniejszymi, niż u podobnego do Ye-4 konstrukcyjnie promu Lambda uczyniły z tej kanonierki jeden z groźniejszych imperialnych patrolowców dalekiego zasięgu. Ponadto pomyślano o odpowiedniej ilości miejsca na ładunek czy też przechwyconą kontrabandę... Nie zadbano jedynie o szybki hipernapęd, jednak patrole jednostka ta odbywa w przestrzeni klasycznej, a prędkość, z jaką doleci w wyznaczone miejsce, nie jest już zbyt ważna.

Komentarz hermeneutyczny Tajemniczy człowiek w kapturze

Według Rebellion Era Campaign Guide kanonierka Ye-4 uzbrojona jest w 3 średnie działka blasterowe, każde obsługiwane przez dwóch strzelców. Tymczasem źródło pierwotne, Galaxies, obdarowało ją dwoma działkami nieruchomymi i w sumie sześcioma wieżyczkami. Biorąc pod uwagę fakt, że inne podobne jednostki z Galaxies (kanonierka X4 i AEG-77 Vigo zostały w RPG uzbrojone tak samo, jak w pierwowzorze, wiele wskazuje na to, że w tym wypadku autorzy podręcznika popełnili błąd (nie pierwszy i nie ostatni w tej książce jeśli chodzi statystyki statków kosmicznych), być może wynikający z konieczności szybkiego oddania tekstu do druku w związku z krótkim czasem pozostającym do końca licencji. Dlatego podajemy dane według gry komputerowej, siłę uzbrojenia ekstrapolowaliśmy, a dla porządku o wariancie słabiej uzbrojonym wspominamy krótko w tekście.

pełna nazwa: Ye-4 Gunship producent: Sienar Fleet Systems
polska nazwa: Kanonierka Ye-4 w slangu: -
prędkość: 8 wytrzymałość: 140
w atmosferze: 900 km/h osłony: 50
hipernapęd: 4 zwrotność: 21
uzbrojenie:
  • 2 działka blasterowe (sprzężone) o mocy 120
  • 6 działek blasterowych (wieżyczki) o mocy [90]
długość: ? m
rozpiętość:
załoga: 8 (w tym strzelcy: 6)
pasażerowie: 6
ładowność: 40 t
cena (nowy):
używany:
w użyciu od / do: galaktyczna wojna domowa
Źródła:
  • Rebellion Era Campaign Guide
  • Galaxies
^ wróć do góry
Reklama: Needa Gips

<<  wróć na główną ^ wróć do góry