24 lata, 558 opisów statków kosmicznych

Yorik-stronha

Yorik-stronha. Autor i źródło obrazka: Ian Fullwood, New Essential Guide to Vehicles And Vessels, DelRey
Yorik-stronha
(Ian Fullwood, New Essential Guide to Vehicles And Vessels, DelRey)
link bezpośredni dodaj do porównywarki

Jednostki szpiegowskie zazwyczaj konstruuje się jak najmniejsze, aby niewielkie rozmiary ułatwiły im ukrycie się przed systemami wykrywania. Yuuzhański Yorik-stronha przy długości ponad 200 metrów jest tu jednym z nielicznych wyjątków, a to dlatego, że dysponuje o wiele lepszym sposobem maskowania niż tradycyjne maski sensorowe czy nawet projektor niewidzialności. Statek ten po prostu udaje asteroidę - czy raczej w przeważającej części jest asteroidą.

Yorik-stronha to, jak i inne jednostki Yuuzhan Vongów, istota żywa, składająca się jednak przede wszystkim z posiadającego wiele cech martwej materii koralu yorik. Dodatkowo statek szpiegowski osłonięty jest około 50-metrową warstwą skały, która nadaje mu wygląd nieregularnej, średniej wielkości bryły kamienia dryfującej w kosmosie. Jedynym nie pokrytym skalną materią miejscem jest obszar zapewniający chłodzenie wnętrza, zamaskowany jako krater. Statek wyposażony jest też w yuuzhański odpowiednik urządzenia maskującego w warstwie wizualnej, zwany emiterem cienia.

Aby ukryć prawdziwą naturę pojazdu, z reguły wlatuje on do badanego układu planetarnego jedynie siłą bezwładności. Napędu w razie potrzeby dostarcza dovin basal, co nawet podczas podróży "pod parą" eliminuje problemy z wykryciem śladu cząsteczkowego silników i jest wykrywalne w zasadzie tylko przez detektory grawitacyjne. Yuuzhański odpowiednik hipernapędu został zaś na yorik-stronha'ie tak skalibrowany, aby jednostka wracała z nadprzestrzeni nie gwałtownym skokiem, a powoli i stopniowo, co minimalizuje emisję promieniowania Cronaua i utrudnia jej wykrycie.

Maskowanie tego statku wiąże się z pewnym osłabieniem jego odporności. Struktura kadłuba musiała bowiem pozostać niczym nie wzmocniona, aby nie budzić anomaliami podejrzeń operatorów systemów wykrywania. Ponadto ewentualne korzystanie z dovin basala w charakterze osłony może zostać zarejestrowane przez co bardziej wrażliwe urządzenia, co sprawia, że statek przed zdekonspirowaniem raczej nie korzysta z tego sposobu obrony. Konstruktorzy-hodowcy postarali się jednak w zamian za to o obronę aktywną: jeśli yorik-stronha zostanie już wykryty, może otworzyć do wroga ogień z 10 działek wulkanicznych. Nie są one co prawda dostosowane do zwalczania cięższych celów, ale z natrętnymi patrolowcami czy myśliwcami są sobie w stanie poradzić.

Statki szpiegowskie yorik-stronha wykorzystywane są przede wszystkim do dwóch zadań: obserwacji układów planetarnych i zgrupowań floty wroga jako preludium do ataku, oraz do dostarczania i odbierania szpiegów działających na rzecz Yuuzhan Vongów. W tym pierwszym charakterze pojazd może przez dłuższy czas dryfować w przestrzeni zbierając informacje - pokładowych zapasów wystarcza mu na 2 miesiące takiej działalności. Ładunku natomiast może zabrać 142 tony, co wystarcza aż nadto nie tylko dla szpiegów czy sabotażystów, ale i wszelkiego potrzebnego im wyposażenia.

pełna nazwa: Yorik-stronha Yuuzhan Vong Spy ship producent: Yuuzhan Vongowie
polska nazwa: Yorik-stronha - statek szpiegowski Yuuzhan Vongów w slangu:
prędkość: ? wytrzymałość: 233
w atmosferze: osłony: 67
hipernapęd: 3 zwrotność: ?
uzbrojenie:
  • 10 działek wulkanicznych o mocy 180
  • dovin basal o mocy ?
długość: 228 m
rozpiętość:
załoga: 12
pasażerowie: 12
ładowność: 142 t
cena (nowy):
używany:
w użyciu od / do: wojna z Yuuzhan Vongami
Źródła:
  • New Jedi Order Sourcebook
  • New Essential Guide to Vehicles and Vessels
^ wróć do góry
Reklama: Proszek Biała Wampa pierze bez namaczania.

<<  wróć na główną ^ wróć do góry