24 lata, 558 opisów statków kosmicznych

Statek eksploracyjny YT-XC (YT-XC exploration craft)

Statek eksploracyjny YT-XC. Autor i źródło obrazka: Whitewolf (zdjęcie części zestawu Millennium Falcon, Hasbro)
Statek eksploracyjny YT-XC
(Whitewolf (zdjęcie części zestawu Millennium Falcon, Hasbro))
link bezpośredni dodaj do porównywarki

YT-XC to ciekawa jednostka pomyślana jako dodatek do koreliańskiego YT-1300. Ten niewielki, jednoosobowy stateczek może zmieścić się na pokładzie frachtowca i służyć mu jako jednostka zwiadowcza i eksploracyjna, a po wprowadzeniu niewielkich modyfikacji staje się miniaturowym myśliwcem.

Początki YT-XC sięgają innego statku stworzonego na potrzeby frachtowców koreliańskich - F-LERa. Pomysł z mini-transportowcem wprawdzie nie wypalił, ale kilka rozwiązań technicznych opracowanych przy okazji jego budowy postanowiono wykorzystać w nowym pomyśle: w przeznaczonym wyłącznie dla YT-1300 stateczku eksploracyjnym YT-XC (XC - exploration craft).

YT-XC dokuje w specjalnym hangarze, którym można zastąpić jeden z poprzecznych korytarzy frachtowca wraz z boczną śluzą i mechanizmem dokującym. Pilot dociera do niego przez właz umieszczony w rufie stateczku, między jego silnikami. Cała jednostka opuszcza natomiast pokład YT-1300 przez wrota hangarowe umieszczone tam, gdzie nie zmodyfikowany frachtowiec miałby boczny pierścień cumowniczy.

Stateczek eksploracyjny jest lekki, zwrotny i może służyć jako jednostka zwiadowcza zarówno w przestrzeni kosmicznej, jak i na powierzchni planety. Jego oficjalną grupą docelową były przede wszystkim cywilne organizacje astro- i kartograficzne, zwiadowcy, poszukiwacze cennych minerałów oraz służby ratownicze - wszyscy ci, którym przydać się mogła niewielka jednostka do prowadzenia samodzielnych poszukiwań. Nieoficjalnie odbiorcami byli również wszelkiego rodzaju przemytnicy, szpiedzy czy piraci. Dla tych dwóch pierwszych grup YT-XC okazał się świetnym narzędziem do potajemnego przewozu rzeczy lub osób podczas gdy uwaga służb kontrolujących skoncentrowana jest na głównej jednostce... Piraci zaś szybko zorientowali się, że statek można dodatkowo uzbroić i uczynić z niego miniaturowy myśliwiec.

Standardowy pakiet uzbrojenia montowanego na YT-XC, który sprawił, że statek szybko zaczęto nazywać mini-myśliwcem, to dwa działka blasterowe montowane w bocznych częściach kadłuba (tak, aby nie zwiększać przekroju poprzecznego jednostki) oraz pojedyncza wyrzutnia rakiet wstrząsowych ukryta pod kabiną. Dzięki nim mini-myśliwiec może posłużyć jako główny wykonawca ataku na wybrany przez piratów frachtowiec, a jego macierzystemu YT-1300 pozostanie dokonanie abordażu, gdy już cel zostanie obezwładniony lub opuści flagę. YT-XC może również służyć po przeciwnej stronie barykady - jako ukryty i zupełnie niespodziewany element systemu obrony, przenoszony na pokładzie statku, po którym napastnicy nie będą spodziewali się żadnych agresywnych działań.

Komentarz techniczny Verpiński technik

Długość YT-XC oszacowaliśmy na podstawie obrazka z Haynes Millennium Falcon Owner's Workshop Manual.

Komentarz hermeneutyczny Tajemniczy człowiek w kapturze

YT-XC został stworzony przez Hasbro jako element wydanej po 2008 roku zabawki Sokół Millennium - sam Sokół był na tyle duży, że twórcy postanowili dostarczyć dzieciom (i dużym dzieciom) czegoś, czym będą one mogły "sobie polatać". Wspomniany powyżej Millennium Falcon Workshop Manual wykorzystał to zaś, na dobre włączając tę jednostkę do kanonu, podobnie, jak miało to miejsce w przypadku statku F-LER (choć tamten wcześniej do kanonu nie należał, bo przedstawiająca go zabawka została odrzucona wraz z całą linią przez Lucasfilm).

Komentarz artystyczny Snivviański artysta; Pablo Hidalgo

Zdjęcie "mini-fightera" pochodzi z tego artykułu, który zawiera obszerną recenzję całego zestawu wraz z dużą ilością interesujących fotografii.

pełna nazwa: YT-XC exploration craft producent: Corellian Engineering Corporation
polska nazwa: Statek eksploracyjny YT-XC w slangu: mini-myśliwiec (mini-fighter)
prędkość: ? wytrzymałość: ?
w atmosferze: ? km/h osłony: ?
hipernapęd: - zwrotność: ?
uzbrojenie: długość: 4.2 m
rozpiętość:
załoga: 1
pasażerowie: -
ładowność: ? t
cena (nowy): ? kr
używany: ? kr
w użyciu od / do: zmierzch Starej Republiki
Źródła:
  • Haynes Millennium Falcon Owner's Workshop Manual
^ wróć do góry
Reklama: Proszek Biała Wampa pierze bez namaczania.

<<  wróć na główną ^ wróć do góry