24 lata, 558 opisów statków kosmicznych

Frachtowiec koreliański YT-1200 (YT-1200 Corellian Transport)

Frachtowiec koreliański YT-1200. Autor i źródło obrazka: SW Gamer 1, WotC
Frachtowiec koreliański YT-1200
(SW Gamer 1, WotC)
link bezpośredni dodaj do porównywarki

Statek ten powstał jako rozwinięcie serii lekkich frachtowców CEC zapoczątkowanej przez YT-1000 i był jednym z popularniejszych lekkich transportowców do momentu pojawienia się na rynku YT-1300.

YT-1200 powstał w odpowiedzi na reakcje odbiorców na YT-1000 i zachował większość założeń swojego poprzednika. Posiada niemal identyczny kadłub w kształcie dysku, choć w niektórych wariantach reaktor przeniesiono w nim w stronę rufy - zmiana, która nie przyjmie się i zostanie cofnięta w kolejnych modelach, gdy CEC wróci na stałe do wariantu z cytadelą otoczoną głównym korytarzem i umieszczonym wokół nich wianuszkiem adaptowalnych pomieszczeń. Zewnętrznie główną różnicą w stosunku do YT-1000 jest asymetryczne umieszczenie kokpitu, mające zapewnić lepsze pole widzenia z prawej burty (m.in. ułatwiając dokowanie śluzą sterburtową do statków kosmicznych lub hermetycznych rękawów na lądowiskach z trującą atmosferą). Miejsce kokpitu zajął natomiast charakterystyczny wysięgnik mieszczący systemy wykrywania, które znacząco poprawiono w porównaniu z tymi, które znajdowały się na wyposażeniu poprzedniego modelu. Dodatkowo udoskonalono również system zarządzania ładunkiem, aby ułatwić jego przeładunek przy niewielkiej liczebnie załodze.

Jednostka nie ustrzegła się jednak też i wad, które ujawniały się w miarę jej eksploatacji. Przede wszystkim chodziło tu o wadliwe wykonanie urządzeń pokładowych oraz problemy z generatorem, który wykazywał tendencje do przepięć i miał problemy z utrzymaniem stałej mocy wyjściowej.

Frachtowiec posiada dwa silniki, nieco mniejsze, mocniejsze i bardziej wyodrębnione z bryły kadłuba niż u jego poprzednika. Zarówno napęd podświetlny, jak i hipernapęd jest powszechnie uważany za solidny i godny zaufania i, podobnie jak większość systemów pokładowych statku, może być łatwo modyfikowany zarówno za pomocą gotowych pakietów dostarczanych przez Corellian Engineering Corporation, jak i w warunkach garażowych przez domorosłych majsterkowiczów. YT-1200 może być zresztą upgrade'owany do standardu YT-1210 - kolejnego wcielenia popularnej serii, różniącego się przede wszystkim faktem posiadania trzech silników.

Kiedy w wyniku odkrycia problemów z wyposażeniem statku oraz wskutek rosnącego rozczarowania klientów sprzedaż YT-1200 zaczęła spadać, nie wyprzedane frachtowce zaczęto fabrycznie przerabiać na YT-1210. Po premierze YT-1300 wiele nie sprzedanych YT-1200 zostało natomiast przebudowanych na odpowiadające specyfikacji YT-1250. Prawa do produkcji modelu YT-1200 w wersji podstawowej odsprzedano zaś firmie Nova-Drive, która stworzyła na jego podstawie swój frachtowiec 3-Z.

pełna nazwa: YT-1200 Transport producent: Corellian Engineering Corporation
polska nazwa: Transportowiec / lekki frachtowiec koreliański YT-1200 w slangu: -
prędkość: ? wytrzymałość: 120
w atmosferze: ? km/h osłony: 30
hipernapęd: 3 zwrotność: ?
uzbrojenie:
  • 1 podwójne działko laserowe (wieżyczka dolna) o mocy 120
długość: 35 m
rozpiętość:
załoga: 2
pasażerowie: 6
ładowność: 75 t
cena (nowy): ? kr
używany: 90 000 kr
w użyciu od / do: zmierzch Starej Republki (między ok. 100 a 65 BBY)
Źródła:
  • Haynes Millennium Falcon Owner's Workshop Manual
  • Stock Ships
  • Gamer 1: Shipbuilding Secrets: The Mystery Burn: Your Transport to Adventure
  • Far Horizons
^ wróć do góry
Reklama: Kneez, Nailz and Fingerz - trzech panów windykatorów

<<  wróć na główną ^ wróć do góry