24 lata, 558 opisów statków kosmicznych

TIE Experimental M5 (TIE/e5)

TIE Experimental M5 (TIE/e5). Autor i źródło obrazka: X-Wing Alliance, Lucasarts
TIE Experimental M5 (TIE/e5)
(X-Wing Alliance, Lucasarts)
link bezpośredni dodaj do porównywarki

TIE Experimental M5, czyli TIE/e5, to ostatnia z pięciu maszyn, które powstały w ramach projektu mającego na celu stworzenie zdalnie sterowane myśliwce TIE mogące stanowić nowe pokolenie w kosmicznych siłach zbrojnych Imperium Galaktycznego. Podobnie jak TIE M1, TIE M2, TIE M3 i TIE M4, M5 był zbudowany w większości z komponentów już znanych z klasycznych maszyn serii TIE, i miał być zdalnie sterowany z pokładu specjalnie zmodyfikowanego transportowca eskortowego Beta lub z większego centrum kontroli: stacji kosmicznej lub statku-bazy.

Ze wszystkich doświadczalnych TIE ten egzemplarz jest chyba najmniej dziwny: wygląda jak klasyczny TIE/ln z doczepionym do silnika jonowego dopalaczem i w gruncie rzeczy tym właśnie jest. Dzięki wydatnie zmodernizowanemu zespołowi napędowemu TIE ten nie dość, że jest w stanie osiągnąć prędkość większą, niż jakakolwiek maszyna rebeliancka, to jeszcze dysponuje zapasem energii pozwalającym na wyposażenie go w osłony energetyczne zwiększające jego przeżywalność na polu bitwy. Czyni to z niego bardzo skuteczny myśliwiec przechwytujący, chociaż skuteczne zwalczanie większych celów nieco utrudnia mu mała moc uzbrojenia pokładowego.

Podobnie jak inne TIE Experimental, także i M5 nie wyszedł poza fazę testów bojowych i został skreślony z planów rozwojowych Marynarki Imperialnej w momencie, kiedy cały projekt dyrektora Lenzera został zniszczony przez Sojusz Rebeliantów.

pełna nazwa: TIE Experimental M5 producent: Sienar Fleet Systems
polska nazwa: Eksperymentalny TIE M5 w slangu: TIE Booster - TIE Dopalacz
prędkość: 13 wytrzymałość: [60]
w atmosferze: ? km/h osłony: 30
hipernapęd: ? zwrotność: [24]
uzbrojenie:
  • 2 działka laserowe (sprzężone) o mocy 150
długość: 10 m
rozpiętość:
załoga: -
pasażerowie: -
ładowność: ? t
cena (nowy):
używany:
w użyciu od / do: galaktyczna wojna domowa (ok. 4 ABY) 4 ABY (projekt przerwany)
Źródła:
  • X-Wing Alliance
^ wróć do góry
Reklama: Firma Developerska Romek Wesoly Ltd.

<<  wróć na główną ^ wróć do góry