24 lata, 558 opisów statków kosmicznych

TIE Raptor (TIE/rpt)

TIE Raptor (TIE/rpt). Autor i źródło obrazka: zbiory autora (od Mikołaja)
TIE Raptor (TIE/rpt)
(zbiory autora (od Mikołaja))
link bezpośredni dodaj do porównywarki

W odróżnieniu od większości TIE, ten dziwnego kształtu myśliwiec nie został zbudowany w Sienar Fleet Systems - tak naprawdę firma ta nie miała najmniejszego pojęcia o jego konstrukcji. Raptory zaprojektowano i zaczęto budować w dathomirskich stoczniach Lorda Zsinja, po tym, jak po śmierci Imperatora zdecydował się on działać na własną rękę. Do momentu jego klęski z rąk Hana Solo do akcji nie weszło wiele tego typu myśliwców, te jednak, które wyprodukowano, okazały się bardzo sprawnymi maszynami.

Pod względem osiągów i przeznaczenia, Raptory były tym, do czego kilka lat wcześniej zaprojektowano TIE Interceptory - seryjnymi myśliwcami przewagi powietrznej o parametrach dorównujących wreszcie maszynom rebelianckim. Opancerzeniem, prędkością i uzbrojeniem odpowiadały republikańskim myśliwcom typu X, zwrotnością niemal dorównywały A-wingom. Słabym ich punktem był brak hipernapędu i osłon, ten pierwszy problem uznano jednak za nieistotny, a nad drugim konstruktorzy Zsinja intensywnie pracowali aż do momentu jego upadku, wspierani szerokim strumieniem funduszy, jaki lord pompował w projekt tarcz dla Raptora. Słabym punktem Raptora był też niski poziom awioniki - ze względu na trudności z zaopatrzeniem stoczni Zsinja w nowoczesne wyposażenie elektroniczne, standardowe czujniki i systemy celownicze tych myśliwców były gorsze nawet od tych stosowanych w poprzednich modelach maszyn klasy TIE.

Nowych myśliwców Zsinja po raz pierwszy publicznie użyto trzy lata po bitwie pod Endorem, w misji mającej na celu zniszczenie Eskadry Łotrów - w nieudanej misji, można dodać. Wraz z upadkiem Zsinja, przyszedł koniec także i na jego flotę - a żadna z pozostałych walczących stron nie weszła w posiadanie prototypu ani planów TIE Raptora, być może dlatego, że niespecjalnie im na tym zależało. W końcu Imperium nieustannie usiłowało odgrzać produkcję TIE Advanced i TIE Defenderów, a Republika miała swoje projekty w rodzaju E-winga. Jedynie kilka egzemplarzy Raptora, głównie tych prototypowych, a więc i takich wyposażonych w osłony, pozostało w rękach rozporoszonych niedobitków sił Zsinja.

pełna nazwa: TIE Raptor (TIE/rpt) producent: ?
polska nazwa: TIE Raptor w slangu: -
prędkość: 8 wytrzymałość: 120
w atmosferze: 1050 km/h osłony: -
hipernapęd: - zwrotność: 29
uzbrojenie:
  • 4 działka laserowe (sprzężone) o mocy 180
  • 2 wyrzutnie rakiet o mocy 270
długość: 6.8 m
rozpiętość:
załoga: 1
pasażerowie: -
ładowność: - t
cena (nowy): 150 000 kr
używany:
w użyciu od / do: Nowa Republika Nowa Republika
Źródła:
  • Cracken's Threat Dossier
  • Ślub księżniczki Leii
  • X-Wing: Solo Command
^ wróć do góry
Reklama: Firma Developerska Romek Wesoly Ltd.

<<  wróć na główną ^ wróć do góry