24 lata, 558 opisów statków kosmicznych

C-wing (Corellian/B-wing Ugly)

C-wing (Corellian/B-wing Ugly). Autor i źródło obrazka: Storn Cook, Cracken's Threat Dossier
C-wing (Corellian/B-wing Ugly)
(Storn Cook, Cracken's Threat Dossier)
link bezpośredni dodaj do porównywarki

Składak B-winga i frachtowca koreliańskiego to jednostka po raz pierwszy opisana jako występująca w układzie koreliańskim, jednak podobnie jak z innymi tego typu rozwiązaniami, dobry (czyt. działający) projekt ma tendencje do rozpleniania się poza miejsce powstania oryginalnego projektu.

Brzydal ten, nazywany czasem C-wingiem, stworzony jest z kokpitu jednostki w rodzaju YT-1300 lub podobnej oraz kadłuba B-winga. Nie było nigdy tajemnicą, że elementy mocowania i stabilizacji obrotowego kokpitu w myśliwcu typu B należały do najbardziej wrażliwych na uszkodzenia i najtrudniejszych w naprawie elementów tej maszyny. Wiele republikańskich B-wingów zostało bowiem spisane na straty ze względu na uszkodzenia tego modułu i po wymontowaniu cenniejszego wyposażenia sprzedanych na złom lub wręcz pozostawionych na polu bitwy. Taka podaż wykreowała popyt - w egzemplarzach pozyskanych ze złomu wystarczyło brakujący element czymś zastąpić, i to czymś jak najmniej awaryjnym. Padło na kokpity uniwersalnych frachtowców koreliańskich, które nie bezpodstawnie cieszą się renomą jednostek bardzo łatwych w modyfikacjach i których części są równie uniwersalne, co same statki.

Po zmontowaniu "na sztywno" konstrukcji nośnej i kabiny pilota (jeśli kokpit był duży, to może się w nim zmieścić dodatkowych 2 do nawet 6 pasażerów, dzięki czemu otrzymujemy lekki, uzbrojony prom pasażerski), mysliwiec tradycyjnie przyozdabia się wszystkim, co tylko jest akurat pod ręką - rozmaitymi działkami, wyrzutniami torped (jeśli jakieś uda się dostać), czasem uzbrojeniem przeznaczonym do wykorzystania w pojazdach atmosferycznych czy w artylerii naziemnej (w "koreliańskim B-wingu" bywa to często turbolaserowe działko przeciwpiechotne). Silniki i generatory również mogą pochodzić z różnych źródeł - czy to z którejś z jednostkek bazowych, czy z zupełnie innego statku kosmicznego. W związku z tym potencjalny przeciwnik w zasadzie nigdy do końca nie wie, czego się po danym brzydalu spodziewać - zarówno w kwestii siły ognia, jak i prędkości oraz zwrotności. Z odpornością zresztą bywa podobnie - często składak jest w niektórych miejscach silnie opancerzony, a w innych wystarczy jedno słabe trafienie, aby uszkodzić jakiś ważny element konstrukcji.

Ze składaków Corellian/B-wing korzystali przede wszystkim piraci, którzy wykorzystywali je przede wszystkim do ataków na lekkie frachtowce kosmiczne. C-wingów używały też izolacjonistyczne siły koreliańskie podczas konfliktu nazwanego później pierwszą insurekcją koreliańską - szczególnie w pierwszej fazie walk, kiedy wykorzystanie brzydali pozwalało utrzymać w tajemnicy fakt zaangażowania się ich w działania wojenne.

Komentarz techniczny Verpiński technik

Scum and Villainy podaje inny przykład C-winga: maszynę z miejscem dla 2 członków załogi i 2 pasażerów oraz 450 kg ładunku, osiągającą w atmosferze 650 km/h. Jest ona uzbrojona w działko laserowe, działka jonowe i dwie wyrzutnie torped z łącznym zapasem 8 pocisków - przy czym rolę strzelca dla całej broni poza laserem pełni drugi załogant.

Ale wariantów oczywiście może, czy wręcz musi być dużo więcej...

pełna nazwa: Corellian/B-wing Ugly producent: różny
polska nazwa: Składak koreliański/B-wing w slangu: C-wing
prędkość: 6 wytrzymałość: 60
w atmosferze: 950 km/h osłony: 60
hipernapęd: 2 zwrotność: 22
uzbrojenie:
  • 1 działko turbolaserowe (wieżyczka) o mocy 120
długość: 16.9 m
rozpiętość:
załoga: 2 (w tym strzelcy: 1)
pasażerowie: 6
ładowność: 0.065 t
cena (nowy): 110 000 kr
używany: ? kr
w użyciu od / do: galaktyczna wojna domowa (po 3 ABY)
Źródła:
  • Cracken's Threat Dossier
  • Scum and Villainy
  • Zasadzka na Korelii
^ wróć do góry
Reklama: Proszek Biała Wampa pierze bez namaczania.

<<  wróć na główną ^ wróć do góry