24 lata, 558 opisów statków kosmicznych

X-TIE Ugly

X-TIE Ugly. Autor i źródło obrazka: zbiory autora
X-TIE Ugly
(zbiory autora)
link bezpośredni dodaj do porównywarki

Jak i w przypadku większości innych składaków, nie ma czegoś takiego, jak "seryjny" X-TIE - dlatego podać można tylko ogólne cechy dotyczące tej konstrukcji. Aby stworzyć ten myśliwiec, na warsztat poszły elementy z X-winga (w tym główny kadłub) oraz, tradycyjnie już, z imperialnego TIE/ln (przede wszystkim skrzydła) - być może dlatego, że jego szczątki są dość łatwe do pozyskania.

Zaletą tego typu składaków są z reguły zachowane z X'a wyrzutnie torped wraz z systemami celowniczymi oraz wytrzymały kadłub i fakt posiadania osłon. Wady to niska zwrotność, niezbyt wysoka prędkość, a także mała ilość uzbrojenia do walki bezpośredniej. Myśliwiec X-TIE dzięki swoim torpedom może być bardzo skutecznie wykorzystywany przeciw dosyć dobrze uzbrojonym frachtowcom lub patrolowcom, jednak po wyczerpaniu tej broni lepiej, żeby zajął się kimś, kto nie jest w stanie wyrządzić mu większej krzywdy.

W czasie kryzysu koreliańskiego zanotowano pojawienie się w siłach Dyktatu i związanych z nim sił pewnej liczby maszyn o konstrukcji zbudowanej na wspomnianej wyżej zasadzie, jednak legitymujących się dużo lepszymi osiągami. Koreliańskie X-TIE dorównywały w zasadzie starszym myśliwcom liniowym. Ich uzbrojenie składało się z czterech działek laserowych (wyrzutnie torped usunięto), a zwrotność i prędkość zwiększono tak, że posiadały nawet niewielką przewagę nad wczesnymi wersjami seryjnymi myśliwca typu X (Incom T-65A i T-65B). Miewały one również hipernapęd.

Pochodzenie tych koreliańskich składaków było dość ciekawe i nieco tłumaczy ich dobry stan techniczny. Otóż po nacjonalizacji firmy Incom w fabrycznych magazynach pozostało mnóstwo X-wingów w różnym stadium kompletności. Imperium nie zamierzało z nich korzystać, nie zamierzało jednak dopuścić, by wpadły one w ręce Sojuszu Rebeliantów - czy to jako rezerwy części zamiennych, czy jako możliwe do skompletowania maszyny. Dlatego zdecydowano się elementy X-ów umieścić w magazynach na "bezterminowe składowanie" - a miejscem tego przechowywania były stacje kosmiczne w układzie koreliańskim właśnie. Na przestrzeni lat różni miejscowi "przedsiębiorcy" znaleźli sposoby, aby bez pozostawiania śladów w dokumentacji wydostać dużą część niekompletnych myśliwców z rąk Imperium i przerobić na swoje potrzeby. Części do TIE było, jak już wspomnieliśmy, wystarczająco dużo, aby przy ich użyciu skompletować całą flotyllę X-TIE.

Niekiedy za odmianę brzydala X-TIE uważa się też X-ceptora, czyli maszynę o kadłubie X-W oraz płatach TIE Interceptora.

pełna nazwa: X-TIE Ugly producent: różny
polska nazwa: Składak (X-TIE) w slangu: -
prędkość: 6 wytrzymałość: 120
w atmosferze: 950 km/h osłony: 30
hipernapęd: - zwrotność: 28
uzbrojenie:
  • 2 działka laserowe o mocy 150
  • 2 wyrzutnie torped (6 sztuk) o mocy 210
długość: 12.5 m
rozpiętość:
załoga: 1
pasażerowie: -
ładowność: 0.11 t
cena (nowy): 60 000 kr
używany:
w użyciu od / do: galaktyczna wojna domowa
Źródła:
  • Cracken's Threat Dossier
  • Scum and Villainy
^ wróć do góry
Reklama: Proszek Biała Wampa pierze bez namaczania.

<<  wróć na główną ^ wróć do góry