24 lata, 558 opisów statków kosmicznych

Krążownik typu Hammerhead (Hammerhead-class cruiser)

Krążownik typu Hammerhead. Autor i źródło obrazka: gra KotOR - LucasArts
Krążownik typu Hammerhead
(gra KotOR - LucasArts)
link bezpośredni dodaj do porównywarki

Hammerhead ("ryba-młot", lub też, mniej dystyngowanie: "młotkogłowy") to podstawowa jednostka liniowa Republiki z okresu wojen mandaloriańskich. Jednostki te określane są czasem mianem fregat, jednak ich rozmiar sprawił, że częściej klasyfikuje się je jako krążowniki.

Okręt ten zaprojektowano jako jednostkę uniwersalną, zdolną działać zarówno w grupie, jak i podejmować indywidualne misje wymagające jednostki o wysokim stopniu autonomiczności. Obia te zadania Hammerhead wykonuje skutecznie, dodatkowo nierzadko służąc również jako jednostka desantowo-transportowa - w przypadku wspierania działań obejmujących powierzchnię planety. Hammerhead bywa wykorzystywany jako jednostka flagowa do przewodzenia większym zgrupowaniom Floty - a więc to z pokładu tych jednostek wyżsi oficerowie lub Jedi koordynują działania Floty i czuwają nad przebiegiem bitwy. W takim charakterze z krążowników tych korzystano chociażby podczas wojny domowej Jedi, na przykład w trakcie bitwy o Gwiezdną Kuźnię. Jednostki te służą również jako środek transportu dla dyplomatów czy specjalnych wysłanników Zakonu Jedi.

Krążownik typu Hammerhead jest silnie uzbrojony i opancerzony, może skutecznie poradzić sobie z większością standardowych jednostek wojennych swoich czasów. Jego uzbrojenie składa się z turbolaserów do walki z okrętami wroga oraz z szeregu lekkich działek laserowych przystosowanych do zwalczania mniejszych celów - myśliwców lub kanonierek. Dodatkowo na pokładzie przenosić może eskadrę myśliwców typu Aurek, dwa promy typu Ministry oraz ewentualne jednostki pomocnicze. Okręt wyposażono w rozbudowany system łączności oraz wygodne kajuty mieszkalne dla gości, a także zaawansowane centrum medyczne pozwalające na leczenie rannych nie tylko z własnej załogi. Najczęściej podnoszoną wadą tych krążowników jest natomiast niedostosowanie ich systemu informacji bojowej do koordynowania działań formacji obejmujących kilkadziesiąt lub więcej okrętów. Do takich sytuacji (a więc na przykład do walnych bitew okołoplanetarnych z licznym przeciwnikiem) Republika przygotowała specjalną jednostkę koordynującą - okręt typu Inexpugnable, będący w stanie kontrolować prowadzenie ognia przez 64 Hammerheady.

Jednym z lepiej znanych okrętów tego typu był Endar Spire utracony przez Republikę nad Taris podczas wojny domowej Jedi, co - paradoksalnie - wywołało ciąg zdarzeń prowadzących do uratowania Republiki przed zagrożeniem ze strony Sithów. Do tego typu należał również Harbinger, którego historia mocno splotła się z losami Wygnanej Jedi. Również na pokładzie takiej właśnie jednostki miał miejsce jeden z najsłynniejszych zamachów na dowódców republikańskich w erze wojen mandaloriańskich, w wykonaniu nie mniej słynnego Mandalorianina - Cassusa Fetta.

Jednostki o takim fasonie kadłuba były na przestrzeni wielu lat określane mianem Hammerhead, co sprawiło, że nazwa ta zaczęła być w końcu stosowana raczej jako oznaczenie klasy, niż typu. W okresie wielkiej wojny galaktycznej podobny projekt wykorzystano przy budowie korwety typu Thranta, a zmodyfikowane Hammerheady działały w linii jeszcze podczas nowych wojen Sithów. Później ta linia stylistyczna nie cieszyła się szczególnym powodzeniem, powrócono do niej jednak w okresie galaktycznej wojny domowej, a na dobre do Hammerheadów nawiązywać zaczęły okręty Sojuszu Galaktycznego w okresie poprzedzającym wybuch wojny sithańsko-imperialnej, w szczególności - krążownik typu Scythe.

Komentarz hermeneutyczny Tajemniczy człowiek w kapturze

Hammerhead czasem nazywany jest fregatą, czasem - krążownikiem. KOTOR Campaign Guide wprost pisze na przykład, że jednostka ta jest "niemal za duża na fregatę", ale z drugiej strony określa ją w metryczce i nagłówkach mianem krążownika. Można by uznać, że jest to typowe "nieścisłe" użycie tego słowa zgodnie z ogólnym amerykańskim znaczeniem, ale z drugiej strony, w The Essential Guide to Warfare pojawia się już tylko i wyłącznie określenie "krążownik". Wydaje się w związku z tym, że klasyfikacja Hammerheada "ewoluowała" (jak np. zdarzyło się to superniszczycielowi) i obecnie jest on krążownikiem.

pełna nazwa: Hammerhead-class Cruiser producent: Rendili Hyperworks
polska nazwa: Krążownik typu Hammerhead w slangu: -
prędkość: 6 wytrzymałość: 333
w atmosferze: osłony: 267
hipernapęd: 2 zwrotność: ?
uzbrojenie:
  • 4 baterie lekkich podwójnych turbolaserów o mocy 300
  • 2 baterie średnich turbolaserów o mocy 375
  • 2 baterie lekkich działek laserowych o mocy 225
  • 1 emiter promienia ściągającego o mocy ?
  • 1 eskadra myśliwców
długość: 315 m
rozpiętość:
załoga: 343 (w tym strzelcy: 43)
pasażerowie: 400
ładowność: 4 000 t
cena (nowy): 10 000 000 kr
używany: ? kr
w użyciu od / do: Stara Republika (ok. 3962 BBY) Stara Republika
Źródła:
  • Knights of the Old Republic
  • Knights of the Old Republic II: The Sith Lords
  • Knights of the Old Republic Campaign Guide
  • Essential Guide to Warfare
^ wróć do góry
Reklama: Torpeda protonowa Arakyd najlepszym prezentem na Gwiazdkę!

<<  wróć na główną ^ wróć do góry