24 lata, 558 opisów statków kosmicznych

Korweta Thranta (Thranta Corvette)

Korweta Thranta. Autor i źródło obrazka: The Old Republic, Lucasarts
Korweta Thranta
(The Old Republic, Lucasarts)
link bezpośredni dodaj do porównywarki

Thranta to godny kontynuator koreliańskiej (i w dużym stopniu republikańskiej) tradycji tworzenia niewielkich, szybkich okrętów będących w stanie wypełniać wiele zadań i w razie konieczności działać w większych grupach dla zniszczenia większych celów. Jest więc ona następcą korwety typu Foray oraz w pewnym stopniu krążownika Hammerhead, a równocześnie dalekim przodkiem koreliańskiej korwety CR90.

Korwety tego typu zaprojektowano jako jednostki naprawdę uniwersalne. Ich uzbrojenie jest zróżnicowane i dostosowane do zwalczania różnego rodzaju celów: podwójne turbolasery przeznaczone są do walki z większymi okrętami, działka laserowe w wieżyczkach - do eliminacji lżejszych i z reguły szybszych celów, a działka jonowe pozwalają obezwładnić wroga - lub przemytnika - bez niszczenia go. Dodatkowo okręt przystosowany jest do przenoszenia myśliwców i w dość ciasnym podwójnym hangarze pomieścić może dwie eskadry myśliwców typu Liberator i 3 bombowce. Thranta dysponuje również 4 promami szturmowymi typu Fortitude do działań abordażowych lub desantowych, a na pokładzie posiada 200-osobowy kontyngent wojska, który również może brać udział w działaniach w przestrzeni kosmicznej lub na powierzchni.

Thranta zaprojektowana została w latach poprzedzających wielką wojnę galaktyczną i z powodzeniem służyła w siłach porządkowych, prowadząc działania w rodzaju zwalczania piratów czy przeciwdziałania przemytnictwu. W momencie wybuchu wojny z Sithami korwety te musiały jednak odnaleźć się w nowej roli - niewielkiego wprawdzie, ale okrętu stricte bojowego i biorącego udział w walkach z nierzadko dużo silniejszymi przeciwnikami. Do momentu wprowadzenia do akcji większej liczby dużych krążowników, to właśnie głównie na barkach Thrant spoczywał ciężar obrony większości obszarów przed atakami najeźdźców. Z tego względu wiele z tych okrętów poddawano rozmaitym modyfikacjom - najczęściej wzmacniając ich uzbrojenie i opancerzenie.

Komentarz historyczny Voren Na'al jako Agent Tomek; SWRPG 2.1

W okresie zmierzchu Starej Republiki siły wojskowe Alderaanu korzystały z innych okrętów o nazwie pochodzącej od tego samego zwierzęcia - krążowników typu Thranta (trzy ostatnie egzemplarze stanowiły eskortę Another Chance). Nie jest jasne, czy istniał jakikolwiek związek między nimi a korwetami.

pełna nazwa: CR-12 Thranta-class Corvette producent: Corellia StarDrive
polska nazwa: Korweta typu Thranta w slangu: -
prędkość: ? wytrzymałość: ?
w atmosferze: ? km/h osłony: ?
hipernapęd: ? zwrotność: ?
uzbrojenie:
  • 2-3 podwójne turbolasery o mocy ?
  • działka laserowe (wieżyczki) o mocy ?
  • działka jonowe o mocy ?
  • 27 myśliwców o mocy ?
długość: ? m
rozpiętość:
załoga: 300
pasażerowie: 200
ładowność: ? t
cena (nowy): ? kr
używany: ? kr
w użyciu od / do: wielka wojna galaktyczna (przed 3681 BBY)
Źródła:
  • Old Republic
  • Annihilation
  • Old Republic Encyclopedia
^ wróć do góry
Reklama: Firma Developerska Romek Wesoly Ltd.

<<  wróć na główną ^ wróć do góry