24 lata, 558 opisów statków kosmicznych

Kanonierka Jehavey'ir (Jehavey'ir Assault Ship)

Kanonierka Jehavey'ir. Autor i źródło obrazka: KotOR Campaign Guide, WotC
Kanonierka Jehavey'ir
(KotOR Campaign Guide, WotC)
link bezpośredni dodaj do porównywarki

Jehavey'ir to mandaloriańska jednostka przeznaczona do przygotowywania zasadzek i przeprowadzania ataków z zaskoczenia - sama zresztą nazwa tego okrętu to po mandaloriańsku "zasadzka".

Okręty te, podobnie jak droidy typu Bazyliszek oraz desantowce Shaadlar, wywodzą się z technologii przejętej przez Mandalorian na planecie Basilisk, jednak na przestrzeni pokoleń zostały zarówno ulepszone od strony technicznej, jak i znacząco zmieniły swój wygląd. Nie zmieniło się jednak główne założenie i stawiane przed nimi zadanie: atakować wroga nagle i z przytłaczającą siłą, aby nie zdążył przygotować się do obrony.

Głównym stosowanym ku temu środkiem są w przypadku Jehavey'ira jego wyrzutnie superciężkich rakiet zdolnych zdemolować nawet duże okręty wroga. Pociski te bywają czasem wyposażane w głowice nuklearne i mogą być stosowane również do ataków na cele naziemne - jak wykazuje historia, niekoniecznie tylko wojskowe. Kanonierka posiada charakterystyczny kadłub o dużej powierzchni przekroju poprzecznego, co pozwala na takie rozmieszczenie uzbrojenia, aby jak najwięcej stanowisk mogło równocześnie prowadzić ogień w kierunku atakowanego celu.

Dodatkowym wyposażeniem pozwalającym na prowadzenie bardziej klasycznego boju w przestrzeni kosmicznej są turbolasery i działa jonowe, których nie zainstalowano jednak zbyt wiele, gdyż nie przewiduje się, aby jednostka ta musiała brać udział w przedłużonych pojedynkach artyleryjskich. Okręt nie posiada w ogóle hangarów, a przebywający na jego pokładzie żołnierze w przypadku konieczności dokonania abordażu mogą skorzystać z własnych skafandrów kosmicznych oraz szeregu specjalnie dostosowanych do takich działań śluz, wyrzucających oddział desantowy w kierunku jednostki wroga bez cumowania do jej kadłuba.

Jehavey'ir intensywnie wykorzystywane były podczas inwazji na Republikę w okresie wojen mandaloriańskich. Na swoje konto zapisały podczas tych kampanii między innymi ostrzał równający z ziemią miasta planety Serroco oraz udany abordaż na republikański okręt flagowy typu Inexpugnable - Courageous.

pełna nazwa: Jehavey'ir-type Assault Ship producent: Mandalorianie
polska nazwa: Kanonierka szturmowa typu Jehavey'ir w slangu: -
prędkość: 6 wytrzymałość: 300
w atmosferze: osłony: 167
hipernapęd: 2 zwrotność: 6
uzbrojenie:
  • 1 bateria podwójnych turbolaserów o mocy 450
  • 1 bateria ciężkich dział jonowych o mocy 300
  • 1 bateria wyrzutni superciężkich rakiet (36 pocisków) o mocy 825
długość: 188 m
rozpiętość:
załoga: 200 (w tym strzelcy: 14)
pasażerowie: 500
ładowność: 3 500 t
cena (nowy): 10 000 000 kr
używany: 4 000 000 kr
w użyciu od / do: wojny mandaloriańskie
Źródła:
  • Knights of the Old Republic Campaign Guide
^ wróć do góry
Reklama: Palpieryna - najlepsza na ból głowy i korupcję w Senacie!

<<  wróć na główną ^ wróć do góry