24 lata, 558 opisów statków kosmicznych

Transportowiec typu Shaadlar (Shaadlar Troopship)

Transportowiec typu Shaadlar. Autor i źródło obrazka: KotOR Campaign Guide, WotC
Transportowiec typu Shaadlar
(KotOR Campaign Guide, WotC)
link bezpośredni dodaj do porównywarki

Ta przypominająca groźnego insekta jednostka to projekt przejęty przez Mandalorian od mieszkańców podbitej planety Basilisk - podobnie jak droid bojowy typu Bazyliszek. Shaadlar oznacza w języku jego pierwotnych twórców "poruszać", "przemieszczać" i takie jest właśnie jego zadanie - przewozić oddziały wojska z miejsca na miejsce, a przede wszystkim - na powierzchnię atakowanej planety.

Jak na transportowiec wojska przystało, Shaadlar nie proponuje załodze i pasażerom specjalnych wygód, zapewnia jednak bezpieczny dowóz na miejsce przeznaczenia. Jego średniej jakości pancerz wspierany jest przez dość silne jak na jednostkę tych rozmiarów osłony, a ponieważ Mandalorianie wierzą przede wszystkim w obronę aktywną, wyposażyli ten transportowiec w turbolasery oraz dwie baterie lekkich działek jonowych, które mają za zadanie siać zamęt w szeregach atakujących wrogów. Do obrony mogą być również wykorzystane pokładowe wyrzutnie rakiet, chociaż wymagają one najpierw rekonfiguracji, jako że ich głównym przeznaczeniem jest ostrzał celów na powierzchni planety podczas podchodzenia do lądowania.

Mandaloriański desantowiec wyposażony jest we własny hipernapęd oraz komputer nawigacyjny, dzięki czemu może być wykorzystywany do przeprowadzania zaskakujących desantów - w czasie wojen mandaloriańskich standardową taktyką było wysłanie nad dany cel całej chmary jednostek desantowych, które wychodziły z nadprzestrzeni w jednym momencie i korzystając z zaskoczenia oraz nawały ognia desantowały przewożone oddziały by następnie albo pozostać na powierzchni, albo też wspierać je z powietrza. Liczono tu na wprowadzenie przeciwnika w stan szoku - zarówno gwałtownością ataku, jak i ilością oraz groźnym wyglądem atakujących jednostek. Podobny schemat stosowano w przypadku oblężeń - po opanowaniu orbity zbierano na niej dużą ilość desantowców pod osłoną innych okrętów floty, aby w jednym momencie przypuścić na powierzchnię masowy atak ze wszystkich stron.

Wczesne modele transportowców typu Shaadlar wykorzystywane były przez konkwistadorów w wielkiej wojnie Sithów, a późniejsze - przez neo-konkwistadorów podczas wojen mandaloriańskich. Podobnie jak Bazyliszki (czy fregaty Hammerhead we flocie Republiki Galaktycznej), jednostki te służyły Mandalorianom przez wiele dekad czy nawet pokoleń, podlegając nieustannym modyfikacjom zarówno wewnętrznym, jak i zewnętrznym.

pełna nazwa: Shaadlar-class Troopship producent: Mandalorianie
polska nazwa: Transportowiec desantowy typu Shaadlar w slangu: -
prędkość: 4 wytrzymałość: 267
w atmosferze: ? km/h osłony: 300
hipernapęd: 2 zwrotność: 3
uzbrojenie:
  • 2 baterie średnich turbolaserów o mocy 375
  • 2 baterie średnich działek jonowych o mocy 150
  • 2 baterie lekkich wyrzutni rakiet (łącznie 50 pocisków) o mocy 210
długość: 130 m
rozpiętość:
załoga: 30 (w tym strzelcy: 26)
pasażerowie: 800
ładowność: 2 500 t
cena (nowy): 3 000 000 kr
używany: 1 200 000 kr
w użyciu od / do: wielka wojna Sithów
Źródła:
  • Knights of the Old Republic Campaign Guide
^ wróć do góry
Reklama: Kneez, Nailz and Fingerz - trzech panów windykatorów

<<  wróć na główną ^ wróć do góry