24 lata, 558 opisów statków kosmicznych

Krążownik liniowy Praetor II (Praetor II Battlecruiser)

Krążownik liniowy Praetor II. Autor i źródło obrazka: Ansel Hsiao, fractalsponge.net
Krążownik liniowy Praetor II
(Ansel Hsiao, fractalsponge.net)
link bezpośredni dodaj do porównywarki

Krążownik liniowy Praetor-II powstał, jak można się domyślać, w oparciu o pochodzącą jeszcze z czasów Starej Republiki jednostkę typu Praetor. O ile jednak zazwyczaj kolejny numer oznacza niezbyt daleko posunięte modyfikacje (vide przypadki Gwiezdnego Niszczyciela typu Imperial i Imperial II lub Victory i Victory II, o tyle w tym przypadku można mówić o naprawdę daleko idącej rekonstrukcji.

Starorepublikański Praetor podporządkowany był bowiem ustaleniom ruusańskim, nie pozwalającym na zainstalowanie na nim sensownych systemów napędowych, przez co po wcieleniu do służby w nowopowstałej republikańskiej marynarce wojennej okręty te nie były w stanie nadążać za formacjami floty złożonymi z nowszych lub mniejszych okrętów. Aby zlikwidować te ograniczenia, konieczne okazało się zaprojektowanie dla niego całkowicie nowych silników jonowych i hipernapędu, co w połączeniu z innymi modyfikacjami poskutkowało wydłużeniem okrętu niemal o kilometr.

Unowocześniony Praetor wymagał 109 tysięcy osób załogi, zgrupowanej przede wszystkim w centralnej, podwyższonej "nadbudówce" w tylnej części kadłuba, podczas gdy obsługa urządzeń technicznych rozmieszczonych na pozostałych obszarach została w dużej mierze zautomatyzowana. Pancernik mógł przewieźć 14 000 żołnierzy oraz do 120 myśliwców, a jego uzbrojenie składało się z 60 baterii poczwórnych turbolaserów rozmieszczonych równomiernie na obu burtach, 40 baterii podwójnych średnich turbolaserów podzielonych po połowie między grzbiet i brzuch pancernika, 10 podwójnych pościgowych dział jonowych na dziobie, 30 standardowych podwójnych dział jonowych (po 15 na burtę) oraz 10 ciężkich emiterów promienia ściągającego.

Praetory-II weszły do służby tuż po ogłoszeniu przez Palpatine'a powstania Imperium. Były to największe i najpotężniejsze z istniejących ówcześnie krążowników liniowych, jednak, paradoksalnie, nie spotkały się ze zbyt ciepłym przyjęciem i ostatecznie zbudowano bardzo mało tych jednostek. Decydenci w sztabie uważali bowiem, że znacznie bardziej uniwersalne od nich będą Gwiezdne Niszczyciele (w tym ruszający właśnie w triumfalne tournee po Galaktyce Gwiezdny Niszczyciel typu Imperial), a jeśli chodzi o wzbudzanie grozy i strachu rozmiarami i siłą ognia, to znacznie lepiej sprawdzają się na tym polu pancerniki w rodzaju 8-kilometrowych Mandatorów... No a Lira Wessex zaczynała tymczasem przymiarki do czegoś jeszcze większego, tymczasowo zwanego Projektem Sarlacc.

Krążowniki liniowe nie zyskały więc popularności, choć były oczywiście wykorzystywane - głównie do zapewniania bezpieczeństwa kluczowym obszarom Jądra Galaktyki. Czasami okręty te wysyłano jednak dużo dalej, na pogranicza cywilizowanych obszarów - były bowiem dobrze przystosowane do przetrwania niebezpiecznych misji wymagających dużej, samodzielnej jednostki z proporcjonalną siłą ognia. Jednym z takich przypadków była wyprawa admirała Milsa Giela na Helmsmanie po teezla z Valtha Divide.

Innym Praetorem II była Thalassa, po klęsce pod Endorem dowodzona przez admirała Sandera Delvardusa i zniszczona w bitwie o Moorję w 4 ABY. Okręt został unicestwiony przez republikańskie fregaty Nebulon-B oraz Y-wingi, co było kolejnym po utracie Executora przykładem na to, że olbrzymie pancerniki mogą ponieść klęskę z ręki jednostek znacznie mniejszych, gorzej opancerzonych i uzbrojonych.

Komentarz handlowy Platt Okeefe, niezależny przem... przewoźnik; Platt's Starport Guide

Age of Rebellion wycenia Praetora II na 700 milionów kredytów, jednak należy do tej kwoty podchodzić ostrożnie, gdyż jeśli chodzi o podawane ceny, to materiały FFG w wielu przypadkach dość mocno odbiegają od poprzednich źródeł.

pełna nazwa: Praetor II-class Battlecruiser producent: Kuat Drive Yards
polska nazwa: Krążownik liniowy typu Praetor II w slangu:
prędkość: ? wytrzymałość: 900
w atmosferze: osłony: ?
hipernapęd: 2 zwrotność: ?
uzbrojenie:
  • 60 baterii poczwórnych turbolaserów o mocy ?
  • 40 baterii podwójnych średnich turbolaserów o mocy ?
  • 10 podwójnych dział jonowych dalekiego zasięgu o mocy ?
  • 30 podwójnych dział jonowych o mocy ?
  • 10 ciężkich emiterów promienia ściągającego o mocy ?
  • 10 eskadr myśliwców
długość: 4 800 m
rozpiętość:
załoga: 109000
pasażerowie: 14 000
ładowność: ? t
cena (nowy): 700 000 000 kr
używany: ? kr
w użyciu od / do: wojny klonów
Źródła:
  • Essential Guide to Warfare
  • Tatooine Manhunt
  • Age of Rebellion - Beta
  • Age of Rebellion
^ wróć do góry
Reklama: Elitarna Grupa Dyskusyjna budka-z-piwem-pl

<<  wróć na główną ^ wróć do góry