24 lata, 558 opisów statków kosmicznych

Transportowiec wojska II lpc Gamma (II lpc Gamma Personnel Carrier)

Transportowiec wojska II lpc Gamma. Autor i źródło obrazka: The Abduction of Crying Dawn Singer, WEG
Transportowiec wojska II lpc Gamma
(The Abduction of Crying Dawn Singer, WEG)
link bezpośredni dodaj do porównywarki

Tworząc prom szturmowy Gamma Imperium postawiło na ścisłą specjalizację i stworzyło dzięki temu jedną z najskuteczniejszych kosmicznych jednostek abordażowych w historii. Z czasem stwierdzono jednak, że Marynarce Wojennej przydałaby się jednostka o podobnych parametrach, jednak bardziej uniwersalna, dostosowana do przerzutu żołnierzy i sprzętu. Tak oto powstał lekki transportowiec wojska II lpc (light presonnel carrier - lekki transportowiec personelu) typu Gamma, w konsekwencji niejako przypominający prom typu Beta w konfiguracji desantowej.

Podczas gdy w tradycyjnej Gammie niemal całą objętość kadłuba zajmowały moduły wyrzutni astrożołnierzy, w wariancie II lpc wszystkie je usunięto wraz z zewnętrznymi włazami, a uzyskane w ten sposób miejsce przeznaczono na zwykłych żołnierzy - standardowo jest to 40 szturmowców wraz z pełnym oporządzeniem. Aby szybciej, skuteczniej i wygodniej desantować siły naziemne, statek wyposażono w opuszczaną spod brzucha rampę ładunkową, otwierającą się w kierunku rufy. Podwozie transportowca charakteryzuje się wysokim prześwitem: do dwóch metrów przy w pełni rozłożonych wspornikach, co umożliwia wygodne lądowanie nawet w nierównym terenie, ale równocześnie sprawia, że statek jest łatwiej zauważalny ze względu na wysoki profil i stanowi w związku z tym wygodniejszy cel w przypadku ewentualnego ostrzału.

W porównaniu z Gammą szturmową transportowiec II lpc jest nieco zwrotniejszy i jeszcze lepiej opancerzony, posiada za to słabsze osłony, gdyż nie przewiduje się, aby musiał czołowo atakować okręty liniowe. Z uzbrojenia pozostawiono mu tylko działka laserowe, które mogą być wykorzystane zarówno podczas walki w przestrzeni kosmicznej, jak i do wsparcia sił naziemnych. Pełna załoga transportowca typu Gamma liczy sześć osób: pilota, drugiego pilota oraz czterech strzelców, a ze względu na wygląd i zawartość jednostka ta zyskała wśród rebelianckich żołnierzy sił naziemnych miano "prezencika" - z zewnątrz ma kształt prostego pudełka, ozdobionego tylko działkami laserowymi, a w środku pełna jest szturmowców.

Komentarz techniczny Verpiński technik

The Abduction of Crying Dawn Singer na tej samej stronie podaje kilka różnych wersji dotyczących ilości operatorów uzbrojenia: "3 strzelców" (dane techniczne w podpunkcie dotyczącym liczebności załogi); "2 działka obsługiwane są przez strzelca nr 1, 2 działka - przez strzelca nr 2" (dane techniczne uzbrojenia); "dwóch pilotów i czterech strzelców" oraz "dwóch strzelców siedzi u podnóża rampy" i "z tego względu na pokładzie będą obecni tylko piloci i dwóch przednich strzelców" (narracja).

Nasza teoria jest taka: dane techniczne najprawdopodobniej skopiowano ze zwykłej Gammy, w której faktycznie jest trzech strzelców: po jednym na każde dwa działka, i dodatkowo trzeci na wyrzutnię rakiet i emiter promienia ściągającego. Rakiety i promień ściągający skasowano, omyłkowo zostawiając przy działkach opis dotyczący podziału funkcji dwóch strzelców. Liczebności załogi również przez pomyłkę nie zmieniono, co zaowocowało trójką operatorów uzbrojenia w tym podpunkcie (w tym jednym odpowiadającym za nieistniejące dodatkowe uzbrojenie z normalnej Gammy). Treść przygody wyraźnie mówi natomiast o czterech strzelcach, każdym na swoim stanowisku, i tego właśnie postanowiliśmy się trzymać.

W Abduction statystyki statków kosmicznych w ogóle wydają się obfitować w błędy - podobny problem pojawił się w opisie statku transmisyjnego.

pełna nazwa: II lpc Gamma-class Light Personnel Carrier producent: Telgorn Corporation
polska nazwa: Transportowiec wojska typu II lpc Gamma w slangu: gift box - prezencik
prędkość: 8 wytrzymałość: 567
w atmosferze: 1050 km/h osłony: 267
hipernapęd: 2 zwrotność: 9
uzbrojenie:
  • 4 działka laserowe o mocy 150
długość: 30 m
rozpiętość:
załoga: 6 (w tym strzelcy: 4)
pasażerowie: 40
ładowność: 1 t
cena (nowy): ? kr
używany: ? kr
w użyciu od / do: galaktyczna wojna domowa
Źródła:
  • Abduction
  • Abduction of Crying Dawn Singer (Classic Adventures)
^ wróć do góry
Reklama: Torpeda protonowa Arakyd najlepszym prezentem na Gwiazdkę!

<<  wróć na główną ^ wróć do góry