24 lata, 558 opisów statków kosmicznych

Kanonierka Krayt (Krayt Gunship)

Kanonierka Krayt. Autor i źródło obrazka: Star Wars: Galaxies
Kanonierka Krayt
(Star Wars: Galaxies)
link bezpośredni dodaj do porównywarki

Stare tatooińskie przysłowie mówi, że dopóty Jawa kradnie droidy, dopóki mu się ucha nie urwie. Podobna sytuacja miała miejsce z firmą MandalMotors i jej produkcją myśliwców kosmicznych. Przez dłuższy czas udawało jej się skutecznie unikać problemów z imperialnymi instytucjami odpowiedzialnymi za kontrolę rynku uzbrojenia, przy niemałym udziale odpowiednio opłacanego imperialnego "doradcy" sprawującego pieczę nad firmą, ale w końcu Mandalorianie doigrali się i zostali przywołani do porządku - a wraz z nimi i ich przekupny mecenas. Doigrali się natomiast głównie przez skonstruowanie na specjalne zamówienie Hutta Jabby kanonierki typu M22-T Krayt, czwartego i najpotężniejszego z serii "zabójczych jaszczurów" (Scyk, Dunelizard, Kimogila), o nazwie zaczerpniętej od gigantycznego gada z planety Tatooine.

Krayt konstrukcyjnie jest w dużej mierze następcą myśliwca Kimogila, jednak ze względu na rozmiary i możliwość przewożenia w sumie czterech osób - dwóch członków załogi i dwóch pasażerów - klasyfikowany jest najczęściej już nie jako myśliwiec, ale jako kanonierka. Jego głównym przeznaczeniem było służyć jako jednostka dyspozycyjna dla zaufanych "oficerów" w organizacji przestępczej Jabby - z jednej strony dodając im prestiżu, a z drugiej zapewniając odpowiednią siłę ognia konieczną do zapewnienia porządku wśród podwładnych. Dlatego też Krayt poza porządnym pancerzem i uzbrojeniem wyposażony został w cały szereg detali i rekonfigurowalnych paneli oraz stateczników mających znaczenie jedynie estetyczne i dodających mu groźnego wyglądu oraz zapewniających jego właścicielom poczucie wyjątkowości.

Również uzbrojenie kanonierki typu Krayt może być w szerokim zakresie modyfikowane. Cztery sprzężone działka laserowe obsługiwane przez pilota zazwyczaj pozostają na miejscu, jednak co do wieżyczki (charakteryzującej się bardzo dobrym polem ostrzału), to równie często jak lasery instaluje się tam działka jonowe. Kontrolę nad wieżyczką sprawuje drugi członek załogi - operator uzbrojenia, a jego stanowisko pracy wyposażone jest w zaawansowane systemy celownicze zapewniające mu przewagę nad większością wrogów nie korzystających ze sprzętu wojskowego. Wyrzutnia rakiet może być kontrolowana przez pilota lub przez wspomnianego już strzelca, a zapas 16 rakiet w jej magazynku pozwala na zagrożenie zarówno większym celom, jak i spokojne szafowanie pociskami w celu zlikwidowania większej ilości słabszych przeciwników.

Dzięki możliwości przewiezienia niemal pół tony ładunku oraz dwóch pasażerów, Krayt może służyć nie tylko jako prywatna jednostka dyspozycyjna czy szturmowa, ale i jako szybki i dobrze uzbrojony prom, jednostka kurierska czy gangstera czy też pojazd dla łowcy nagród. Wysokie koszty sprawiły natomiast, że raczej nie bywa wykorzystywany jako podstawowy myśliwiec czy kanonierka danej formacji - jeśli już, to raczej jako maszyna dowódcy eskadry. Kanonierki te bywają też używane w charakterze eskorty dla prywatnego jachtu jakiegoś bogatego przedsiębiorcy czy gangstera.

Krayty nie były produkowane masowo, a jedynie w odpowiedzi na konkretne zamówienia, jednak mimo wysokiej ceny na rynek trafiła całkiem spora ich ilość. Dopiero po pewnym czasie z powodu kłopotów natury więziennej, jakie spotkały imperialnego doradcę MandalMotors i następujących w ich rezultacie komplikacji w działaniach samej firmy, ich produkcja została wstrzymana. Chociaż tak naprawdę w przypadku tej korporacji nigdy nie można być tego do końca pewnym...

pełna nazwa: M22-T Krayt Gunship producent: MandalMotors
polska nazwa: Kanonierka typu M22-T Krayt w slangu:
prędkość: 6 wytrzymałość: 160
w atmosferze: 800 km/h osłony: 40
hipernapęd: 1 zwrotność: 22
uzbrojenie:
  • 4 ciężkie działka laserowe (sprzężone) o mocy 150
  • 2 działka jonowe (sprzężone, wieżyczka) o mocy 120
  • 1 wyrzutnia średnich rakiet (16 pocisków) o mocy 240
długość: ? m
rozpiętość:
załoga: 2
pasażerowie: 2
ładowność: 0.44 t
cena (nowy): 350 000 kr
używany: 210 000 kr
w użyciu od / do: galaktyczna wojna domowa
Źródła:
  • Force Unleashed Campaign Guide
  • Galaxies
  • Lords of Nal Hutta
^ wróć do góry
Reklama: Kneez, Nailz and Fingerz - trzech panów windykatorów

<<  wróć na główną ^ wróć do góry