24 lata, 558 opisów statków kosmicznych

Prom typu Raptor (Y-4 Raptor Transport)

Prom typu Raptor. Autor i źródło obrazka: zbiory autora
Prom typu Raptor
(zbiory autora)
link bezpośredni dodaj do porównywarki

Gdyby ktoś zapytał, jaki jest ulubiony wyraz Lorda Zsinja, odpowiedzią najprawdopodobniej byłoby: "Raptor". Tak nazwał on najlepszy z produkowanych dla swoich sił myśliwców, taką nazwę dał swoim elitarnym oddziałom szturmowym, tak też po krótkim czasie zaczęto określać używane przez te siły transportowce Incoma - Y-4. Raptor w tym wydaniu to silnie opancerzony i nieźle uzbrojony prom desantowy, ideą działania zbliżony do sienarowskiego Sentinela. Jego głównym zadaniem jest transport małych, ale dobrze wyposażonych i mobilnych oddziałów sił specjalnych oraz wspierającego je sprzętu, przerzucanie ich do strefy działań oraz podejmowanie ich po zakończeniu akcji.

Mimo dziwacznego kształtu, Raptor okazuje się być bardzo sprawną maszyną. Dzięki rozkładanym w górnej płaszczyźnie skrzydłom oraz dodatkowym osłonom termicznym doskonale spisuje się w działaniach atmosferycznych. Prawie całą powierzchnię jego burty zajmują trzy rampy desantowe, które pozwalają przewożonym na pokładzie 40 żołnierzom i czterem AT-ST na błyskawiczne opuszczenie pojazdu i włączenie się do walki niemal bez konieczności przeformowania szyku. Na wypadek starcia z nieprzyjacielem podczas lotu w przestrzeni kosmicznej lub w atmosferze, Raptor uzbrojony jest w lekkie działka laserowe, posiada także wyjątkowo dobry pancerz oraz silne generatory osłon. Ciekawostką jest też nietypowy hipernapęd z braku nazewnictwa klasyfikowany jako "klasa półtora" - szybszy od standardowego dla frachtowców napędu drugiej klasy, wolniejszy jednak od systemów stosowanych w najszybszych spośród bojowych jednostek.

Incom Y-4 zaprojektowany został jeszcze przed bitwą o Yavin, przegrał jednak rywalizację o kontrakty wojskowe z dość oczywistych powodów - mimo późniejszego znacjonalizowania, firma, która skonstruowała X-winga, musiała poczekać jeszcze długi czas (i kilka dobrych projektów) na odzyskanie swojego statusu wśród decydentów związanych z Nowym Ładem. Zsinj okazał się być wolny od podobnych uprzedzeń, krótko po swojej "secesji" zarządzając produkcję Y-4 na potrzeby własnej armii. Ze względu na intensywne wykorzystanie w akcjach bojowych, już wkrótce transportowce te zyskały wśród wojskowych Nowej Republiki miano "przechowalni raptorów". Kiedy oddziały Raptorów zaczęły pełnić także rolę wewnętrznych sił bezpieczeństwa, Y-4 stał się jednym lepiej z widocznych symboli represyjnego aparatu państwowego stworzonego przez Zsinja.

Poza wersją uzbrojoną istnieje także cywilna odmiana tego transportowca, wyposażona w hipernapęd drugiej klasy i wykorzystywana przede wszystkim do przewozu zaopatrzenia. Taki nieuzbrojony Raptor kosztuje 160 tysięcy kredytów.

pełna nazwa: Incom Corporation Y-4 Transport producent: Incom Corporation
polska nazwa: Prom typu Y4, Raptor w slangu: (Raptor) incubator (przechowalnia [Raptorów])
prędkość: 6 wytrzymałość: 170
w atmosferze: 950 km/h osłony: 90
hipernapęd: 1.5 zwrotność: 22
uzbrojenie:
  • 2 działka laserowe (sprzężone) o mocy 90
  • 2 działka laserowe (sprzężone, wieżyczka) o mocy 90
długość: 28 m
rozpiętość:
załoga: 3 (w tym strzelcy: 2)
pasażerowie: 40
ładowność: 300 t
cena (nowy): 250 000 kr
używany:
w użyciu od / do: Nowa Republika (projekt przed bitwą o Yavin)
Źródła:
  • Cracken's Threat Dossier
  • Essential Guide to Vehicles and Vessels
  • Ślub księżniczki Leii
^ wróć do góry
Reklama: Proszek Biała Wampa pierze bez namaczania.

<<  wróć na główną ^ wróć do góry