24 lata, 558 opisów statków kosmicznych

Hawk Hwk-290 (Hwk-290 Courier)

Hawk Hwk-290. Autor i źródło obrazka: gra 'Dark Forces' - LucasArts
Hawk Hwk-290
(gra 'Dark Forces' - LucasArts)
link bezpośredni dodaj do porównywarki

Ten stary typ statku, najpopularniejszy z kilku modeli z serii Hawk, zbudowany został przez CEC na kilka dekad przed wybuchem wojen klonów, przede wszystkim do wykonywania misji kurierskich i transportowych dla bogatej klienteli. Firma odniosła już w owym czasie poważny sukces na rynku lekkich frachtowców dzięki swojej serii YT (np. YT-1210) i postanowiła wejść także w segment mniejszych jednostek przeznaczonych do szybkiego transportu ważnych ładunków.

Hawk-290 został zaprojektowany jako jednostka, której nie powstydziłby się bogaty kupiec czy nawet biznesmen. W przeciwieństwie do mało estetycznych frachtowców wyposażono ją w aerodynamiczne kształty oraz sylwetkę przypominającą myśliwiec i sugerująca dużą prędkość oraz zwrotność. Hawk miał być w stanie lądować na terenach turystycznych czy prywatnych lądowiskach polityków i szlachciców bez rujnowania wrażeń estetycznych i bez obniżania prestiżu jego posiadaczy. Pomysł okazał się sensowny i cała seria odniosła przyzwoity sukces, nie osiągając jednak aż takiej popularności, jak czysto utylitarne statki YT. Kolejne modele wprowadzano nieregularnie aż do wybuchu wojen klonów, kiedy to koreliańskie stocznie zrezygnowały z rozwijania linii HWK na rzecz zmasowanej budowy okrętów bojowych. Ostatnim z tej linii był lekki frachtowiec HWK-1000, wypuszczony na rynek w zasadzie przez pomyłkę i w bardzo niewielkiej liczbie egzemplarzy, a na dobre do idei tej wrócono dopiero kilka dekad później, projektując jednostkę kurierską VCX-700.

W swoim czasie HWK-290 należał do jednostek wyjątkowo szybkich i nadzwyczaj dobrze opancerzonych, z czasem jednak wartości te uległy pewnej dewaluacji, plasując się wśród osiągów standardowych. Transportowiec ten seryjnie nie jest wyposażony w osłony, charakteryzuje się jednak wyjątkowo dużą zwrotnością - będąc w stanie pod tym względem spokojnie rywalizować z większością myśliwców kosmicznych. Miało mu to pozwolić na bezpieczne dostarczanie towaru do kopalni w polach asteroid i na stacjach kosmicznych oraz na swobodne manewrowanie w gąszczu innych jednostek kurierskich.

Podczas galaktycznej wojny domowej ta jednostka z hipernapędem odpowiadającym klasie II nie była już specjalnie konkurencyjna, nadal jednak pozostaje solidną, koreliańską konstrukcją, odporną i mogącą znieść nawet długotrwałe złe traktowanie przez swojego właściciela. Możliwość przewożenia dużej jak na statek tej klasy ilości ładunku oraz groźny wygląd, w pewnym stopniu przypominający myśliwce czy kanonierki sprawił, że Hawkami zainteresowali się najemnicy, łowcy nagród, a także kurierzy wożący przesyłki na szlakach zagrożonych atakami piratów.

Standardowy Hawk-290 nie posiada uzbrojenia, jednak na przestrzeni wielu lat dużo egzemplarzy tego transportowca kosmicznego zyskało dodatkowe wyposażenie. Najczęstszą spotykaną na nich bronią jest podwójny blaster w ruchomym mocowaniu pod kadłubem, obsługiwany w miarę potrzeby przez pilota lub drugiego członka załogi, ale czasem spotyka się HWK przerobione niemal na kanonierkę.

Jednym z lepiej znanych Hawków był Moldy Crow, zbudowany w 10 BBY i kilkukrotnie później modyfikowany. Najlepiej znany jest on jako własność Kyle'a Katarna, jednak wcześniej był on m.in. własnością przemytnika Roarka Garneta, który po odziedziczeniu innej jednostki spłacił nim swoje długi wobec Hutta Grappy. Następnie ze statku korzystali Dace Bonearm i IG-72, którzy porzucili go na Teth. Po tym wydarzeniu Spleśniałego Gawrona przejął Palob Godalhi, który doprowadził go do parku maszynowego rebelianckiego drednota New Hope, gdzie jednostkę zmodyfikowano i nieco odświeżono, między innymi remontując jej silniki. Tam właśnie transportowiec znalazł Kyle Katarn, szykujący się do wyprawy na planetę Danuta po plany Gwiazdy Śmierci. Wybrał go spośród trzech przedstawionych mu do wyboru transportowców i uzdatnił do podróży przez uzupełnienie 633 z 878 zauważonych braków i usterek. Choć statek nie był w najlepszym stanie, Katarn z czasem przekonał się do niego i wraz z Jan Ors dość intensywnie z niego korzystał. Jednostka służyła mu wiernie i wzięła udział w wielu niebezpiecznych misjach, aż do momentu rozbicia jej na Ruusan w Dolinie Jedi w 5 ABY.

Moldy Crow uzbrojony był w 4 działka laserowe osadzone w skrzydłach, lekki blaster w obrotowej wieżyczce oraz w wyrzutnie antyrakiet. Posiadał również osłony energetyczne, które rekompensowały jego o 1/4 słabszy niż standardowy dla Hwk-290 pancerz, a po modernizacji silników był w stanie osiągać w atmosferze prędkość naddźwiękową.

Komentarz hermeneutyczny Tajemniczy człowiek w kapturze

W książce Soldier of the Empire (1997) Kyle Katarn wybiera dla siebie w hangarze dziesięcioletniego HWK-290. Według The Force Unleashed Campaign Guide (2008) (powtarza to Far Horizons (2013)) produkcję tych jednostek zakończono podczas wojen klonów. Czyżby ktoś tu coś kręcił?

Komentarz techniczny Verpiński technik

Far Horizons redukuje liczbę pasażerów z sześciu do dwóch i podbija cenę do 70 tysięcy kredytów. Opis w Force and Destiny jest praktycznie identyczny, z dokładnością do poprawek redakcyjnych.

Komentarz hermeneutyczny Tajemniczy człowiek w kapturze

Opis Hawka w Force and Destiny jest praktycznie skopiowany z Far Horizons, z dokładnością do drobnych poprawek redakcyjnych.

pełna nazwa: Hawk Hwk-290 Courier / Light Freighter producent: Corellian Engineering Corporation
polska nazwa: Statek kurierski serii Hawk typu Hwk-290 w slangu: Hawk
prędkość: 6 wytrzymałość: 160
w atmosferze: 800 km/h osłony: -
hipernapęd: 2 zwrotność: 26
uzbrojenie: długość: 29 m
rozpiętość:
załoga: 2
pasażerowie: 6
ładowność: 75 t
cena (nowy): 135 000 kr
używany: 55 000 kr
w użyciu od / do: zmierzch Starej Republiki (dekady przed 32 BBY) galaktyczna wojna domowa
Źródła:
  • Force Unleashed Campaign Guide
  • Force Unleashed Campaign Guide errata
  • Dark Forces
  • Dark Forces II: Jedi Knight
  • Soldier for the Empire
  • Rebel Agent
  • Jedi Knight (książka)
  • Dark Forces Saga, Part 2 (wizards.com)
  • Far Horizons
  • Force and Destiny
^ wróć do góry
Reklama: Twoje Imperium i Twój Wookiend

<<  wróć na główną ^ wróć do góry