24 lata, 558 opisów statków kosmicznych

Myśliwiec Liberator (Liberator Starfighter)

Myśliwiec Liberator. Autor i źródło obrazka: The Old Republic
Myśliwiec Liberator
(The Old Republic)
link bezpośredni dodaj do porównywarki

Liberator (znany też potocznie, szczególnie wśród Sithów, jako Talon, czyli szpon) był jednym z podstawowych myśliwców Republiki Galaktycznej w okresie wielkiej wojny. Ta wielozadaniowa maszyna sprawdzała się zarówno w walce z myśliwcami Sithów, jak i w atakach na okręty czy cele naziemne.

Liberator jest myśliwcem o dość solidnej konstrukcji, a równocześnie dobrej zwrotności i prędkości. Jego zróżnicowane uzbrojenie, składające się z działko laserowe i pocisków rakietowych, pozwala mu zarówno na toczenie walki kołowej z myśliwcami wroga, jak i na ataki na duże, dobrze opancerzone cele - choć oczywiście aby wyrządzić poważną krzywdę większym okrętom w rodzaju Harrowera, potrzeba skoordynowanego ataku całej eskadry Liberatorów.

Podobnie jak większość myśliwców ich epoki, Liberatory nie posiadają hipernapędu i muszą być przenoszone na pokładach okrętów, od korwet typu Thranta aż po krążowniki typu Valor. Aby zredukować ilość przestrzeni zajmowanej w hangarach, skrzydła Talona mogą zostać złożone w poziomie tak, że ich krawędzie natarcia przylegają do kadłuba, a cała maszyna przypomina grot strzały. Również silniki w trybie tym zsuwane są razem i częściowo chowane we wnętrzu kadłuba.

Wersją zmodyfikowaną Liberatora jest myśliwiec typu Striker (nie mylić z TIE/sk Strikerem z czasów Imperium Galaktycznego), dysponujący miejscem dla droida astromechanicznego mogącego wspomagać pilota podczas lotu. Z tego wariantu Talona korzystała niejednokrotnie mistrzyni Jedi, Satele Shan.

pełna nazwa: Liberator-class Starfighter producent: ?
polska nazwa: Myśliwiec typu Liberator w slangu: Talon - szpon
prędkość: ? wytrzymałość: ?
w atmosferze: ? km/h osłony: -
hipernapęd: - zwrotność: ?
uzbrojenie:
  • 2 działka laserowe o mocy ?
  • wyrzutnie pocisków rakietowych o mocy ?
długość: ? m
rozpiętość:
załoga: 1
pasażerowie: -
ładowność: - t
cena (nowy): ? kr
używany: ? kr
w użyciu od / do: wielka wojna galaktyczna (przed 3681 BBY)
Źródła:
  • Old Republic
  • Old Republic Encyclopedia
^ wróć do góry
Reklama: Palpieryna - najlepsza na ból głowy i korupcję w Senacie!

<<  wróć na główną ^ wróć do góry