24 lata, 558 opisów statków kosmicznych

Stacja StarForge (StarForge Station)

Stacja StarForge. Autor i źródło obrazka: John Gallagher, Starships of the Galaxy, Wizads of the Coast
Stacja StarForge
(John Gallagher, Starships of the Galaxy, Wizads of the Coast)
link bezpośredni dodaj do porównywarki

Zbudowana na planetoidzie w obrębie Mgławicy StarForge w sektorze Ado, stacja StarForge (w dosłownym tłumaczeniu - "Gwiezdna Kuźnia" lub "Kuźnia Gwiazd", bez związku z rakatańskim tworem o tej nazwie) to jedna z największych i najlepiej prosperujących nielegalnych baz przemytników, korsarzy i innego rodzaju gwiezdnych przestępców. Mieści ona również jedną z największych w Galaktyce i najbardziej godnych zaufania nielegalnych stoczni, prowadzoną przez Durosa Chidee Na Maka.

Stacja StarForge poczęła się około 70 lat przed bitwą o Yavin, jako mały hangar postawiony na powierzchni planetoidy przez przedsiębiorczego przemytnika Muo Glandisha, który wielokrotnie ukrywał się w obrębie mgławicy przed patrolami sił porządkowych. Glandish zainwestował w rozbudowę kompleksu i stopniowo zapraszał do niego kolejnych wybranych przez siebie przemytników, zarabiając na udzielaniu im schronienia i handlu przemycanymi dobrami. Z czasem kryjówka stawała się coraz bardziej popularna, aż w końcu stała się całkiem dochodowym nielegalnym przedsiębiorstwem - pech chciał, że właśnie wtedy Muo zginął z ręki jednego ze swoich dawnych wrogów. Stację StarForge odziedziczył po nim jeden z jego przyjaciół, potem przyjaciel przyjaciela, aż w końcu kontrolę nad nią przejęła rada złożona z przedstawicieli najemców co większych nieruchomości, która wyłoniła spośród siebie administratora - i tak stało się to tradycją.

W okresie bitwy o Yavin stacja StarForge stanowi już potężny kompleks mieszkalno-handlowo-przemysłowy wewnątrz planetoidy i nadbudowany na jej powierzchni. W jego skład wchodzi duża ilość doków dla lekkich frachtowców oraz okrętów, liczne składy, warsztaty i pomieszczenia mieszkalne, a także siedziby różnego autoramentu nielegalnych "przedsiębiorców" - od handlarzy bronią po chirurgów cybernetycznych, kasyno, bary i restauracje, oraz założona ok. roku 30 BBY przez dwójkę Durosów Stocznia StarForge.

Stocznia StarForge to prawdopodobnie największy tego typu nielegalny biznes w Galaktyce. Jej infrastruktura pozwala na budowę statków kosmicznych od podstaw - i to budowę solidną, nierzadko lepszą, niż oryginalne modele. Właściciel i główny technik Stoczni - potomek jej założycieli - buduje bowiem zarówno statki kosmiczne według własnych projektów, jak i nie cofa się przed "replikacją" sprawdzonych, istniejących modeli, jak na przykład kanonierki typu Skipray. Można tu również zamówić modyfikacje i przeróbki do istniejących pojazdów kosmicznych - chociaż stawki są dość wysokie, a kolejka długa, efekt ostateczny jest zdecydowanie wart swojej ceny.

W pewnym momencie swojego istnienia stacja StarForge musiała stać się mobilna - sama mgławica przestała być dla niej wystarczającym zabezpieczeniem przed "wścibstwem" legalnych władz. Wyposażono więc planetoidę w manewrowe silniki podświetlne oraz ograniczony system hipernapędu, pozwalający - w przypadku "wycieknięcia" informacji o położeniu stacji (a imperialna nagroda za jej odnalezienie wynosi 20 tysięcy kredytów) - na przeniesienie się w inne, bezpieczniejsze miejsce w obrębie mgławicy StarForge. Stacja posiada też do obrony niewielką, acz silnie uzbrojoną i dobrze utrzymaną flotę jednostek bojowych, w sytuacjach podbramkowych może też liczyć na wsparcie ze strony aktualnie bazujących na niej przemytników, najemników, piratów itp.

Głównymi użytkownikami stacji są właśnie wymienieni powyżej przedstawiciele "wolnych zawodów" oraz wszyscy ci, którzy żyją z nimi w symbiozie - drobny element przestępczy, właściciele tawern, paserzy, handlarze bronią i używkami... A także korsarze, dla których stacja jest świetnym miejcem na uzupełnienie zapasów czy przeprowadzenie rekrutacji. To tutaj właśnie mustrowała swoją pierwszą załogę legendarna rebeliancka fregata korsarska Far Orbit. Zdarzało się też, że z jej usług korzystali - nieoficjalnie - także i notable imperialni: czy to celem wprowadzenia nieoficjalnych przeróbek na swoich dyspozycyjnych statkach kosmicznych, czy też rekrutując nielegalne wsparcie dla swoich działań.

pełna nazwa: StarForge Station producent: Muo Glandish
polska nazwa: Stacja StarForge w slangu: -
prędkość: 1 wytrzymałość: 1500
w atmosferze: osłony: 400
hipernapęd: 6 zwrotność: -
uzbrojenie:
  • 50 ciężkich turbolaserów o mocy 750
  • 1 korweta celna
  • kilka kanonierek Skipray
  • 6 myśliwców
długość: 6 000 m
rozpiętość:
załoga: 1850
pasażerowie: 10 000
ładowność: 25 000 000 t
cena (nowy): 429 480 000 kr
używany:
w użyciu od / do: zmierzch Starej Republiki (ok. 70 BBY) przynajmniej inwazja Yuuzhan Vongów
Źródła:
  • Pirates and Privateers
  • Starships of the Galaxy
  • Far Orbit Project
^ wróć do góry
Reklama: Elitarna Grupa Dyskusyjna budka-z-piwem-pl

<<  wróć na główną ^ wróć do góry