24 lata, 558 opisów statków kosmicznych

Prom Curich (Curich Shuttle)

Prom Curich. Autor i źródło obrazka: Rosaria J. Baldari, Classic Campaigns, West End Games
Prom Curich
(Rosaria J. Baldari, Classic Campaigns, West End Games)
link bezpośredni dodaj do porównywarki

Curich to ciężki prom towarowy średniego zasięgu, wykorzystywany jednak przez Imperium również jako jednostka pasażerska. Ten stworzony przez Sienar Fleet Systems statek może przewieźć równocześnie do 300 ton ładunku oraz 50 pasażerów i dysponuje wnętrzem, które można aranżować na różne sposoby.

Prom typu Curich pod względem nośności wygrywa w zasadzie ze wszystkimi konkurentami w swojej klasie i z powodzeniem mógłby być zaklasyfikowany jako lekki frachtowiec. Duże rozmiary z jednej strony pozwalają mu zabrać na pokład dużo ludzi i ładunku i zapewnić im przyzwoity komfort podróżowania, z drugiej jednak sprawiają, że nawet mimo sporej zwrotności jednostka ta nie jest w stanie dolecieć wszędzie tam, gdzie większość jej o połowę mniejszych konkurentów. Również prędkość tego promu zostawia nieco do życzenia: hipernapęd drugiej klasy oznacza podróż dwukrotnie dłuższą, niż na przykład promem Lambda, a i w zwykłej przestrzeni z osiągami jest dość marnie.

Do samoobrony prom posiada jedno ciężkie działko blasterowe w wieżyczce na grzbiecie. Posiada ono znaczącą siłę, ale ze względu na wysoki statecznik ogonowy statku może prowadzić ogień tylko do przodu lub na boki. Osłony i pancerz Curicha odpowiadają z grubsza średniemu standardowi dla promu kosmicznego, tak więc w ostatecznym rozrachunku jest on raczej dobrze zabezpieczony przed przypadkowym atakiem, choć oczywiście nie ma wielkich szans w przypadku celowych, skoordynowanych działań zdeterminowanego przeciwnika.

Duże rozmiary tego promu sprawiły, że jednostki te bywają przerabiane na osobiste transportowce dygnitarzy imperialnych: moffów, gubernatorów itp. W takim przypadku dziób pozostaje zarezerwowany na mostek, pomieszczenia techniczne i kajuty dla załogi, natomiast śródokręcie można zaaranżować w dowolny pożądany sposób - na przykład zmieścić tam zarówno przestronne komnaty reprezentacyjne, prywatne apartamenty dla dostojnika i jego najbliższego otoczenia, jak i koszary dla ochrony czy oddziału wojskowego w sile nawet plutonu. Sojuszowi Rebeliantów również udało się przejąć kilka jednostek tego typu i wykorzystywać ich imperialne transpondery do przenikania za linie wroga.

Intrygujący jest fakt podobieństwa tego statku do jednostki zwiadowczej serii Far*Reach Loronara: poza pewnymi drobiazgami kosmetycznymi jedyną większą różnicą są stateczniki pionowe - w promie SFS skierowane ku górze i połączone płatem poziomym, a w jednostce Loronara osadzone w dolnej części kadłuba. Jak do tej pory żadna z korporacji nie przedstawiła swojego stanowiska w tej sprawie.

Komentarz historyczny Voren Na'al jako Agent Tomek; SWRPG 2.1

Lola Curich to miasto na Liannie, planecie, na której mieści się główna siedziba SFS. Zbieżność nazw zapewne nie jest przypadkowa.

Komentarz hermeneutyczny Tajemniczy człowiek w kapturze

Prom typu Curich z Campaign Pack (1988, reprint w Classic Campaigns w 1994) został poddany swego rodzaju "recyklingowi" - w przygodzie SW RPG The Isis Coordinates (1990) plany jego wnętrza wykorzystano po niewielkiej przeróbce do zilustrowania statku zwiadowczego Loronar Far*Reach.

pełna nazwa: Curich-class Shuttle producent: Sienar Fleet Systems
polska nazwa: Prom typu curich w slangu: -
prędkość: 4 wytrzymałość: 120
w atmosferze: 800 km/h osłony: 60
hipernapęd: 2 zwrotność: 21
uzbrojenie:
  • 1 podwójne ciężkie działko blasterowe o mocy 180
długość: 54 m
rozpiętość:
załoga: 4 (w tym strzelcy: 1)
pasażerowie: 50
ładowność: 300 t
cena (nowy): 250 000 kr
używany: 112 000 kr
w użyciu od / do: galaktyczna wojna domowa
Źródła:
  • Campaign Pack
  • Classic Campaigns
  • Desperate Allies
^ wróć do góry
Reklama: Twoje Imperium i Twój Wookiend

<<  wróć na główną ^ wróć do góry