24 lata, 558 opisów statków kosmicznych

Uniwersalna wyrzutnia pocisków

Uniwersalna wyrzutnia pocisków (Warhead Launcher). Źródło obrazka: zbiory autora

Uniwersalna wyrzutnia przystosowana do odpalania rozmaitych typów środków bojowych to dość rzadko spotykane rozwiązanie, praktykowane jednak w kilku sytuacjach - na przykład na myśliwcach szturmowych albo orbitalnych stacjach obronnych lub niektórych okrętach. Wyrzutnia taka może prowadzić ogień przy pomocy całego garnituru uzbrojenia, od lekkich pocisków kierowanych, aż po ciężkie bomby kosmiczne.

W odniesieniu do myśliwców istnieją dwa podstawowe typy tego sprzętu. Pierwszy z nich to charakterystycznego kształtu ruchoma wyrzutnia niezależna M-s3, instalowana między innymi w maszynach szturmowych TIE/gt oraz TIE/sa i dość dobrze widoczna pod ich kadłubami. Wyrzutnia ta zasilana jest z magazynu amunicji znajdującego się w kadłubie wyposażonej w nią jednostki i może być kalibrowana do odpalania rozmaitych pocisków i zasobników - od bomb z baradium, przez rakiety wstrząsowe, aż po pojemniki z żywnością lub ulotkami. W bardziej zaawansowanych myśliwcach klasy TIE (np. TIE Advanced, TIE Defender) podobnego typu wyrzutnia, M-g-2, instalowana była już bezpośrednio w kadłubie maszyny, w sposób podobny, jak na myśliwcach rebelianckich.

Drugi, mniej popularny typ wyrzutni uniwersalnej to wyrzutnia modułowa, której przedstawicielem jest M-s-3 Sienara zastosowana w myśliwcach Cygnus StarWing. Przenoszone pociski są w niej usytuowane równolegle do siebie, niczym na regale lub etażerce, odpalane są zaś każdy indywidualnie ze swojego miejsca. Eliminuje to potrzebę przemieszczania kolejnych torped lub rakiet z komory amunicyjnej do wyrzutni, co znacznie zwiększa niezawodność oraz szybkostrzelność całego systemu. Łatwiejsza jest też zmiana rodzaju uzbrojenia, gdyż nie trzeba w tym celu przekalibrowywać zamontowanej na stałe wyrzutni, ale wystarczy wymienić jej wewnętrzne bloki wraz z ewentualnie zamontowanymi w nich pociskami. W końcu wreszcie, uzupełnienie amunicji polega po prostu na włożeniu brakujących pocisków w wolne sloty.

Wadą natomiast rozwiązania modułowego jest zużywana przez nie powierzchnia. Wariant z podajnikiem pozwala na umieszczenie magazynu amunicyjnego daleko wewnątrz kadłuba statku, a tutaj wszystkie pociski muszą być umieszczone bezpośrednio przy jego zewnętrznej powierzchni, co nie we wszystkich konstrukcjach jest możliwe. Dlatego z reguły rozwiązanie to jest stosowane na jednostkach ściśle przeznaczonych do boju - w szczególności kanonierkach szturmowych oraz eksperymentalnych myśliwcach MissileBoat.

W klasie wyrzutni przeznaczonych do instalacji na okrętach i stacjach bojowych na uwagę zasługuje natomiast Arakyd Vanguard. Broń ta zasilana jest ręcznie lub automatycznie z pokładowych magazynów amunicyjnych i może prowadzić ogień przy pomocy torped protonowych lub rakiet wstrząsowych. Wyposażone w nią są między innymi stacje kosmiczne typu FireStar.

link bezpośredni ^ wróć do góry
Sienar Fleet Systems M-s3 Warhead Launcher
pojemność: 6 masa: ? t cena: ?
Sienar Fleet Systems M-s-3 Warhead Launcher (modular)
pojemność: 8 masa: ? t cena: ?
Arakyd Vanguard Missile Launcher
pojemność: - masa: ? t cena: ?
Reklama: Tusken Reader

<<  wróć na główną ^ wróć do góry