24 lata, 558 opisów statków kosmicznych

Krążownik Valor (Valor Cruiser)

Krążownik Valor. Autor i źródło obrazka: The Old Republic, Lucasarts
Krążownik Valor
(The Old Republic, Lucasarts)
link bezpośredni dodaj do porównywarki

Krążowniki typu Valor to ciężkie okręty wojenne zbudowane przez Starą Republikę w odpowiedzi na zagrożenie ze strony Imperium Sithów. Kiedy okazało się, że nawet liczne lekkie jednostki w rodzaju korwet Thranta nie są w stanie poradzić sobie z drednotami typu Harrower, do akcji musiała wkroczyć ciężka artyleria...

Valor to klasyczna jednostka liniowa: dobrze opancerzona i jeszcze ciężej uzbrojona. Aby uzyskać przewagę szybkości i zwrotności nad Harrowerem, najsilniejszym pancerzem postanowiono chronić jedynie newralgiczne części nowego okrętu, czyniąc z niego coś w rodzaju krążownika liniowego. W rezultacie najsilniejszy okręt floty Republiki nie jest tak odporny na ciosy wrogich pancerników, jak jego imperialny odpowiednik, ale za to może uzyskać przewagę taktyczną dzięki odpowiednim manewrom, a w razie potrzeby oderwać się od wroga i zaatakować go powtórnie w bardziej sprzyjających okolicznościach.

Najbardziej charakterystyczną cechą konstrukcyjną Valora jest miejsce osadzenia jego silników: nie na rufie, zgodnie z wielowiekową tradycją, ale w wypustce kadłuba mieszczącej się w połowie jego długości. Dzięki temu uniknięto jednej z głównych bolączek okrętów liniowych, a mianowicie martwej strefy za rufą. Równomierne rozmieszczenie uzbrojenia Valora pozwala mu na prowadzenie skutecznego ognia w każdym kierunku.

Okręt dysponuje klasycznym zestawem uzbrojenia: turbolaserami, działami jonowymi, działkami laserowymi przeciw myśliwcom, a także wyrzutniami pocisków rakietowych i torped protonowych. Jego pokłady hangarowe mieszczą zaś ponad 12 eskadr myśliwców (z reguły Liberatory i bombowców, a także 25 promów transportowych i desantowych.

Krążowniki typu Valor wzięły udział w większości ważnych bitew wielkiej wojny galaktycznej, w tym np. w ataku na Korriban, jak i w działaniach podczas zimnej wojny oraz konfliktu zbrojnego, który wybuchł po zerwaniu nietrwałego pokoju między Sithami a Republiką.

pełna nazwa: Valor-class Cruiser producent: ?
polska nazwa: Krążownik typu Valor w slangu: -
prędkość: ? wytrzymałość: ?
w atmosferze: ? km/h osłony: ?
hipernapęd: ? zwrotność: ?
uzbrojenie:
  • działa turbolaserowe o mocy ?
  • poczwórne działka laserowe (wieżyczki) o mocy ?
  • działa jonowe o mocy ?
  • wyrzutnie rakiet o mocy ?
  • wyrzutnie torped protonowych o mocy ?
  • 150 myśliwców o mocy ?
długość: ? m
rozpiętość:
załoga: 1900
pasażerowie: 5 000
ładowność: ? t
cena (nowy): ? kr
używany: ? kr
w użyciu od / do: wielka wojna galaktyczna (ok. 3681 BBY)
Źródła:
  • Old Republic
  • Annihilation
  • Old Republic Encyclopedia
^ wróć do góry
Reklama: Elitarna Grupa Dyskusyjna budka-z-piwem-pl

<<  wróć na główną ^ wróć do góry