24 lata, 558 opisów statków kosmicznych

Transportowiec szturmowców Delta Dx-9 (Delta Dx-9 Stormtrooper Transport)

Transportowiec szturmowców Delta Dx-9. Autor i źródło obrazka: gra 'X-Wing Allliance' - LucasArts
Transportowiec szturmowców Delta Dx-9
(gra 'X-Wing Allliance' - LucasArts)
link bezpośredni dodaj do porównywarki

Jest to podstawowy lekki statek szturmowo-transportowy floty Imperium, ogniwo pośrednie między promami szturmowymi typu Gamma a kanonierkami Skipray. Dx-9 jest używany do transportu szturmowców i komandosów - zarówno do zwykłego przewożenia ich z miejsca na miejsce, jak i w celach abordażowych oraz desantowych. Równocześnie bywa też wykorzystywany do dowożenia zaopatrzenia i ważnych ładunków na niebezpieczne obszary, przechwytywania jednostek przemytniczych, a także ataków na mniejsze okręty. Jego typowa misja w warunkach bojowych polega na zaatakowaniu i unieruchomieniu wrogiej jednostki (często we współpracy z myśliwcami), a następnie przeprowadzeniu abordażu celem jej opanowania lub przejęcia jakiegoś ważnego ładunku lub pasażerów.

Jak przystało na statki produkowane i używane masowo, transportowce typu Delta występują w kilku odmianach, różniących się między sobą ilością załogi (od 3 do 5 osób), długością kadłuba (18 - 20 m) oraz uzbrojeniem. Typowy Dx-9 uzbrojony jest w dwa działka laserowe i dwa jonowe - te ostatnie są oczywiście szczególnie przydatne w przypadku konieczności unieruchomienia atakowanej jednostki bez powodowania na niej zbyt wielu uszkodzeń. Transportowiec ten może być także uzbrojony w dwie wyrzutnie rakiet lub torped (po 5 pocisków w każdej), co czyni go bardzo niebezpiecznym dla innych jednostek podobnej klasy, a także dla słabiej bronionych okrętów.

Jednostka może zabrać na pokład maksimum 40 osób, jednak standardowo podczas misji bojowej przewozi 30 szturmowców lub 10 astrożołnierzy. Jej wyposażenie obejmuje uniwersalny pierścień dokujący wzbogacony o zestaw specjalnych palników, pozwalających na wdarcie się na pokład jednostki, która zdecydowała, że w danym momencie akurat nie ma ochoty na przyjmowanie gości.

Prędkość i opancerzenie transportowca szturmowców nie należą może do specjalnie imponujących, praktyka wykazała jednak, że są one w zupełności wystarczające do pełnienia stawianych przed nim zadań. Kiedy tylko pod ręką nie ma promów typu Gamma albo kanonierek czy myśliwców szturmowych, z reguły do akcji wkracza wtedy transportowiec Telgorna. Jeszcze w 10 roku ABY jednostki te zostały wykorzystane przez siły imperialne do przeprowadzenia desantu na planetę Altyr V.

Istnieje także wydłużona o 5 metrów wersja tego transportowca, Dx-9s, charakteryzująca się nieco większą ładownością.

pełna nazwa: Delta-class Dx-9 Stormtrooper Transport producent: Telgorn Corporation
polska nazwa: Transportowiec imperialny, transportowiec szturmowców w slangu: -
prędkość: 5 wytrzymałość: [140]
w atmosferze: 850 km/h osłony: [60]
hipernapęd: ? zwrotność: 23
uzbrojenie:
  • 2 działka laserowe (wieżyczki) o mocy [120]
  • 2 działka jonowe o mocy [90]
długość: 20 m
rozpiętość:
załoga: 5 (w tym strzelcy: 2)
pasażerowie: 40
ładowność: ? t
cena (nowy): [220000] kr
używany:
w użyciu od / do: galaktyczna wojna domowa
Źródła:
  • X-Wing
  • TIE Fighter
  • Stele Chronicles
  • X-Wing Alliance
  • Jedi Knight: Mysteries of the Sith
^ wróć do góry
Reklama: Twoje Imperium i Twój Wookiend

<<  wróć na główną ^ wróć do góry